80 mln bakterii w pocałunku

W czasie trwającego 10 sekund pocałunku przenoszonych jest nawet 80 mln bakterii – wynika z badań holenderskich naukowców. Ustalili też, że partnerzy całujący się co najmniej dziewięć razy dziennie mają podobny skład flory bakteryjnej w jamie ustnej.

W  organizmie człowieka żyje ok. 100 bilionów mikroorganizmów. Taki mikrobiom jest nam niezbędny,  gdyż pomaga działać układowi trawiennemu, syntezować niektóre związki odżywcze i broni przed chorobami. O tym, jaki ten mikrobiom jest, decydują nasze geny, dieta i wiek, ale również osoby, z którymi mamy do czynienia.

14569351071_e5c4d9c36f_o

Rys. 1 W trakcie pocałunku przenoszonych jest ok. 80 mln bakterii

W naszych ustach żyje ponad 700 odmian bakterii. Na ich skład mogą wpływać nasi najbliżsi. Holenderscy naukowcy prowadzili badania nad całowaniem z udziałem 21 par, które wypełniły także ankietę, jak często obdarzają się pocałunkami i jak długo one trwają. Następnie badacze pobrali wymazy z ust ochotników, by sprawdzić, jakie mikroorganizmy żyją w ich ślinie i na językach. Analizy pozwoliły ustalić, że pary całujące się często – około 9 razy dziennie – mają bardzo podobną lub niemal identyczną mikroflorę bakteryjną w jamie ustnej.

Namiętne pocałunki, podczas których wymieniamy ślinę to zachowania typowo ludzkie, nie obserwowane u innych gatunków zwierząt. Co ciekawe, obecne wyjaśnienia funkcji intymnych pocałunków u ludzi podkreślają ważną rolę dla mikroflory występującej w jamie ustnej. W naszym badaniu chcieliśmy sprawdzić, do jakiego stopnia partnerzy dzielą podobną florę bakteryjną. Tymczasem okazało się, że im częściej pary się całują, tym bardziej zbliżona jest ich flora bakteryjna. W kontrolowanym eksperymencie, jednej osobie z pary podawano napój probiotyczny. Występowały w nim bakterie z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacteria. Okazało się, że po pocałunku poziom bakterii probiotycznych w ślinie wzrastał 3-krotnie. Opierając się na badaniach i założeniach naukowcy wyliczyli, że w czasie 10 sekundowego pocałunku mogło dojść do przekazania 80 mln bakterii.

80 mln bakterii w pocalunkuRys. 2 Bakterie z rodzaju Lactobacillus

Naukowcy ustalili, że choć mikrobiom języka był u partnerów bardziej podobny niż u niezwiązanych ze sobą osób, to w odróżnieniu od mikrobiomu śliny, stopień podobieństwa nie zmieniał się z częstością całowania. Podczas prowadzenia ankiety, autorzy badania zauważyli przy okazji ciekawą prawidłowość. Szacując liczbę pocałunków, aż 74 proc. mężczyzn podawało prawie dwa razy większą ich liczbę niż partnerka. W ankietach mężczyzn pojawiało się średnio 10 pocałunków dziennie, u ich partnerek  średnio 5.

  1. Microbiome 2014: http://dx.doi.org/10.1186/2049-2618-2-41
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141116211033.htm

Opracowała: Anna Skorupa

Korekta: Łukasz Kurach

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*