Badania potwierdzają teorię, że „mężczyźni to idioci”.

Świąteczne wydanie The British Medical Journal często budzi sporo kontrowersji, gdyż poruszane są w nim dość komiczne i niezbyt naukowe tematy. Możemy więc zadać sobie pytanie „Czy to nadal nauka czy już tylko zwykły żart?” Naukowcy jednak cały czas zaskakują i badają coraz to ciekawsze, ale też momentami niedorzeczne fenomeny.

ministry_of_silly_walks_by_chaplin007

Wiele badań potwierdza, że mężczyźni dużo częściej niż kobiety przyjmowani są do szpitali po wypadkach, częściej ulegają urazom sportowym, częściej uczestniczą w kolizjach drogowych. Jednym słowem – tak jakby sami szukali niebezpiecznych sytuacji. Jednak cały czas nie wiemy zbyt dużo o różnicach pomiędzy kobietami i mężczyznami jeśli chodzi o podejmowanie nieprzemyślanych decyzji prowadzących do tych niebezpiecznych zdarzeń.

Dlatego też naukowcy z Anglii postanowili sprawdzić „teorię mężczyzn idiotów” (ang. male idiot theory MIT). Podstawą ich badań były dane dotyczące laureatów Nagrody Darwina. Aby zakwalifikować się do konkursu dana osoba musi „ulepszyć pulę genetyczną ludzkości przez wyeliminowanie samego siebie z jej grona w jak najgłupszy sposób”.

Jednym z ciekawszych przypadków jest np. mężczyzna, który podczepił wózek sklepowy do pociągu, aby szybciej wrócić do domu. Niestety po przejechaniu niespełna 2 mil poniósł śmierć na miejscu, zanim maszynista zdołał zatrzymać pociąg. Inny nagrodzony wart zainteresowania to terrorysta, który wysłał bombę w liście pocztowym. Przykleił jednak zły znaczek. List wrócił do niego, a mężczyzna bezmyślnie otworzył go. Możemy domyślić się, jak skończyła się ta historia.

Z 413 nominacji do Nagrody Darwina 332 zostały zweryfikowane i potwierdzone przez komisję. 14 z nich otrzymały pary dwupłciowe. Pozostaje więc 318 przypadków, które zostały poddane analizie. Z tych właśnie 318 nominacji 282 należało do mężczyzn i tylko 36 do kobiet. Mężczyźni stanowią więc 88.7% zwycięzców.

Te badania potwierdzają „teorię mężczyzn idiotów” i fakt, że mężczyźni dużo częściej podejmują niezbyt przemyślane decyzje i zwyczajnie robią głupie rzeczy.

Jednakże autorzy badań dodają, że przeprowadzone testy miały pewne ograniczenia. Po pierwsze nominacje przyznawane są przez Internet. Co więcej kobiety mogą być bardziej skłonne, żeby nominować mężczyzn, jednak mężczyźni nie zawsze mogą być chętni, aby nominować kobiety. Dodatkowo trzeba wziąć też pod uwagę różnice między płciami jeśli chodzi o spożywanie alkoholu.

Wszystko to nie zmienia jednak faktu, że mężczyźni dużo częściej niż kobiety podejmują niepotrzebne ryzyko, a wspomniana teoria z całą pewnością zasługuje na dalsze badania.

  1. A. D. Lendrem, D. W. Lendrem, A. Gray, J. D. Isaacs. The Darwin Awards: sex differences in idiotic behaviour. BMJ, 2014; 349 (dec10 20): g7094 DOI:10.1136/bmj.g7094
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141211210038.htm

Opracowała: Joanna Grzelak

Korekta: Olga Polakowska

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*