Korzystanie z sauny wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka chorób serca i śmiertelności

Sauna może zrobić więcej dobrego niż może Ci się wydawać. Nowe badania, opublikowane w Internecie przez JAMA Internal Medicine[1], sugerują, że korzystanie z sauny znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i zgonów z różnych przyczyn.

women-936549_1920 Czytaj dalej

Modyfikacja grafenu oparta o badania nad antyrefleksyjną budową oka… ćmy

Film grafenu, o grubości rzędu nanometrów, okazał się materiałem pochłaniającym promieniowanie świetlne znacznie bardziej niż inne stworzone do tej pory materiały. Naukowcy odkryli jak zaabsorbować światło przy użyciu praktycznie „niczego”, czyli niesamowicie cienkiej foli grafenowej. Grafen jest uważany za cudowny materiał ze względu na niezwykłą kombinację właściwości m.in.: przewodnictwo elektryczne, niezwykła wytrzymałość, elastyczność. Wśród wielu zalet grafenu, naukowcy od dawna zauważali jedną niekorzystną cechę grafenu – struktura molekularna, o grubości rzędu jednego atomu, bardzo słabo absorbuje światło.

Eyes_of_a_Holcocephala_fusca_Robber_Fly

Czytaj dalej

Pierwsze urządzenie do leczenia otyłości

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. FDA) zatwierdziła pierwsze urządzenie do leczenia otyłości. Aparat kieruje sygnalizacją nerwową na poziomie mózg – żołądek.

Nowe urządzenie nazywa się VBLOC®. Opracowane zostało przez pracowników firmy EnteroMedic. W aparacie zastosowany został Maestro® System, którego zadaniem jest odpowiednie stymulowanie nerwu błędnego człowieka. VBLOC jest pierwszym dostępnym na rynku urządzeniem umożliwiającym bezpośrednie leczenie otyłości. Mechanizm działania aparatu jest prosty. Opiera się na blokowaniu przekazywania impulsów nerwowych pochodzących z nerwu błędnego. Nerw ten jest zaangażowany w kontrolę ośrodków głodu i sytości.

Pierwsze urządzenie do leczenia otyłości 1

Czytaj dalej

Czy proszki metaliczne mogą stać się paliwem przyszłości?

Proszki różnych metali produkowane przy użyciu czystych źródeł energii, mogą stać się o wiele bardziej realnym zamiennikiem  obecnie stosowanych paliw niż omawiane do tej pory paliwa alternatywne, takie jak wodór czy biopaliwa. Jak zauważa prof. Jeffrey Bergthorson, główny pomysłodawca projektu, technologie wytwarzania czystej energii, głównie energii wiatrowej i słonecznej, rozwijają się gwałtownie. Nie jesteśmy  jednak w stanie wykorzystać jej w wielu dziedzinach życia – stąd też istnieje ciągłe zapotrzebowanie na ropę i gaz.  Oczywiście, biopaliwa jak i inne paliwa alternatywne są obiecującym rozwiązaniem wielu problemów, aczkolwiek niektóre z ich wad uniemożliwiają ich zastosowanie, np. wodór wymaga zastosowania ogromnych, ciężkich zbiorników, ponadto jest wybuchowy. Wykorzystanie metalicznych proszków jako magazyn czystej energii, staje się bardzo obiecującą alternatywą.

Iron_powder

Czytaj dalej

Diagnoza na podstawie wyglądu języka

Język może zdradzać objawy choroby, co w połączeniu z innymi objawami takimi jak: kaszel, gorączka, obecność żółtaczki czy ból głowy może pomóc lekarzowi postawić diagnozę. Ludzie, którzy nie mają łatwego dostępu do służby medycznej, mogą skorzystać z nowego systemu diagnostycznego opisanego w International Journal of Biomedical Engineering and Technology[1], sprowadzającym się do oceny stanu pacjenta na podstawie analizy cyfrowej obrazu jego języka.

Diagnoza

Czytaj dalej

Tlenowy „czujnik” może wyłączyć transkrypcję DNA

Naukowcy z Uniwersytetu Arkansas odkryli, że kluczowy element znaleziony w antycznych beztlenowych mikroorganizmach może służyć jako czujnik do wykrywania potencjalnie zgubnego tlenu. Odkrycie to może pomóc dowiedzieć się więcej na temat funkcji tego składnika, zwanego żelazowo-siarkowym klasterem, który występuje w różnych częściach komórek wszystkich żywych stworzeń. Daniel Lessner, adiunkt nauk biologicznych, zajmuje się badaniem metanogennych, antycznych mikroorganizmów beztlenowych, które żyją w ekstremalnych warunkach, w tym w ludzkich jelitach. Skupił się on na polimerazie RNA – białku, które „czyta” DNA i wytwarza RNA zawierające kody do budowy białek. Proces ten zachodzi w większości obiektów uważanych przez nas za „żywe”.

Tlenowy „czujnik” może wyłączyć transkrypcję DNA

Czytaj dalej

Alternatywne metody oczyszczania powietrza w zamkniętych pomieszczeniach

Analiza zanieczyszczeń powietrza wewnątrz domów, budynków biurowych, a nawet statków kosmicznych wykazuje obecność lotnych związków organicznych (VOCs, ang. volatile organic compounds), które mogą poważnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Istniejące ryzyko skłoniło naukowców do opracowania metody pozbycia się takich zanieczyszczeń z powietrza w pomieszczeniach poprzez ich katalityczne przekształcenie w związki nieszkodliwe. Tradycyjnie, katalitycznie czynne metale szlachetne tak jak platyna i pallad, stosowano do wychwytu LZO i innych gazowych zanieczyszczeń. Ze względu na wysokie koszty i ograniczoną dostępność metali z grupy platynowców, naukowcy poszukują tańszych alternatyw. Opracowują substytuty oparte przede wszystkim na tlenkach metali przejściowych.

Alternatywne metody oczyszczania powietrza w zamkniętych pomieszczeniach

Czytaj dalej