Biosensory w bieliźnie

Naukowcy opracowali trwałe bioczujniki, które mogą być nadrukowane bezpośrednio na odzieży. Technologia ta może zostać wykorzystana do kontroli biomedycznej pacjentów poza szpitalami.

Koszty związane z leczeniem szpitalnym spowodowały rosnące zainteresowane metodami pozwalającymi na opiekę zdrowotną w domu. Dotychczas, do domowej kontroli ciśnienia krwi lub pracy serca, stosowano czujniki fizyczne przymocowane do ubrania chorego. Jednakże dopiero od niedawna większą uwagę poświęcono czujnikom chemicznym nadrukowywanym na odzież. Zaproponowane przez naukowców rozwiązanie może okazać się niezwykle pomocne w domowej kontroli fizjologicznej pacjentów, co pozwoli na znaczne odciążenie szpitali. Tego typu sensory mogą być również wykorzystywane do monitorowania poziomu stresu lub leków u sportowców czy żołnierzy.

Zespół Josepha Wanga z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracował metodę nadruku biosensorów na odzieży. W celu uzyskania takiego czujnika, Wang i jego współpracownicy nadrukowywali sitodrukowane elektrody węglowe bezpośrednio na gumce męskiej bielizny, co pozwala na ścisły kontakt sensora ze skórą i ułatwia nagromadzanie się oznaczanych związków na powierzchni elektrody.

Biosensory w bieliźnie

Zaproponowany czujnik elektrochemiczny został zastosowany przez naukowców do konwencjonalnych woltamperometrycznych i chronoamperometrycznych pomiarów zawartości żelazocyjanu nadtlenku wodoru i NADH [1]. W przyszłości badacze mają nadzieje, ze uda im się skonstruować czujnik enzymatyczny dla etanolu i mleczanu, który pozwalałby na monitorowanie zawartości alkoholu u kierowców, czy poziomy stresu u żołnierzy.

Naprężenia związane z codziennym noszeniem, np. składanie i rozciąganie odzieży, nie wpływają na właściwości czujnika. Wang podkreśla, że niezwykła trwałość sensora otwiera drogę do wielu innych potencjalnych zastosowań tej technologii.

Niewątpliwie, owe odkrycie wyznaczy nowe kierunki rozwoju czujników elektrochemicznych, które mimo licznych zalet, takich jak: niski koszt produkcji i wysoka czułość oznaczeń, obecnie są mało doceniane.

  1. Yang-Li Yang, Min-Chieh Chuang, Shyh-Liang Lou and Joseph Wang, Analyst, 2010, 135, 1230
  2. http://www.rsc.org/Publishing/ChemTech/Volume/2010/05/biosensors_in_briefs.asp

Opracowała: Ilona Sadok

Korekta: Monika Bryczkowska

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*