Chemia licząca 4 miliardy lat wciąż stosowana w komórkach

Według naukowców z Uniwersytetu Wschodniej Anglii fragmenty „pierwotnej zupy”, z której wyłoniło się życie, są obecne w naszych komórkach do dziś. Badania opublikowane w Journal of Biological Chemistry ujawniają, jak w komórkach roślin, drożdży i najprawdopodobniej także zwierząt, nadal zachodzą archaiczne reakcje, które uważa się, że były odpowiedzialne za powstanie życia – jakieś cztery miliardy lat temu.

Chemia licząca 4 miliardy lat wciąż stosowana w komórkach

Rys.1 Mikrofotografia elektronowa dwóch mitochondriów pochodzących z płuca z ssaka

Teoria „pierwotnej zupy” sugeruje, że życie powstało w stawie lub oceanie w wyniku kombinacji metali, gazów atmosferycznych i pewnej formy energii, takiej jak uderzenie pioruna, w celu otrzymania białek – budulca, z którego następnie wyewoluowały wszystkie gatunki. Nowe badania pokazują, jak małe kieszonki komórki – zwane mitochondriami – nadal przeprowadzają podobne procesy w naszym organizmie. Reakcje te obejmują żelazo, siarkę i elektrochemię i są nadal ważne w funkcjach takich jak oddychanie u zwierząt i fotosynteza u roślin.

Kierownik badań dr Janneke Balk mówi: „Pewne niebezpieczne reakcje chemiczne przeprowadzane są w określonych obszarach komórki. Na przykład małe kieszonki komórki, zwane mitochondriami, mają do czynienia z procesami elektrochemicznymi oraz toksycznym metabolizmem siarki. Są to bardzo archaiczne reakcje uważane za ważne dla powstania życia. Nasze badania wykazały, że toksyczne związki siarki są eksportowane przez transportowe białka mitochondrialne do innych części komórki. Potrzebujemy siarki do przeprowadzania katalizy żelazowo-siarkowej (ponownie bardzo stary proces chemiczny). Badania pokazują, że części pierwotnej zupy, w której powstało życie, zostały utrzymane w naszych komórkach do dzisiaj i są wykorzystywane do utrzymania ważnych reakcji biologicznych.”

Badania przeprowadzono na UEA i JIC we współpracy z dr Hendrik van Veen z Uniwersytetu w Cambridge. Zostały ufundowane przez BBSRC.

1. T. A. Schaedler, J. D. Thornton, I. Kruse, M. Schwarzlander, A. J. Meyer, H. W. van Veen, J. Balk. A Conserved Mitochondrial ATP-Binding Cassette Transporter Exports Glutathione Polysulfide for Cytosolic Metal Cofactor Assembly. Journal of Biological Chemistry, 2014; DOI: 10.1074/jbc.M114.553438
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/07/140724094021.htm

Opracowała: Agnieszka Krawczyk