Co dzieje się z tłuszczem, kiedy tracisz na wadze?

Pomimo światowej obsesji na punkcie diety i ćwiczeń, wielu lekarzy nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, co dzieje się z tkanką tłuszczową, gdy ludzie tracą na wadze. Najbardziej błędnym stwierdzeniem panującym wśród lekarzy, dietetyków i trenerów osobistych jest to, że zgubione kilogramy zostają przekształcone w energię i ciepło.

Co dzieje się z tłuszczem, kiedy tracisz wagę

„Wokół procesu metabolicznego odchudzania panuje zadziwiająca ignorancja i zamieszanie’’, mówi profesor Andrew Brown, szef UNSW Szkoły Biotechnologii i Nauk Biomolekularnych.

„Poprawną odpowiedzią jest to, że większość masy jest wydychana w postaci dwutlenku węgla”, mówi główny autor badania, Ruben Meerman, fizyk i Australijski prezenter telewizyjny. W swoim artykule, opublikowanym w British Medical Journal, autorzy pokazują, że utrata 10 kg tłuszczu wymaga 29 kg tlenu (do wdychania), a w procesie tym powstaje 28 kg dwutlenku węgla i 11 kg wody.

Meerman zainteresował się biochemią odchudzania poprzez osobiste doświadczenie: „W 2013 roku straciłem 15 kg i po prostu chciałem wiedzieć, gdzie te kilogramy ‘uciekły’. Po samodzielnej nauce biochemii natknąłem się na te niezwykłe wyniki”.

„Biorąc pod uwagę problem otyłości, jaki ma miejsce na całym świecie, wszyscy powinniśmy znać odpowiedź na proste pytanie, co dzieje się z utraconą tkanką tłuszczową. Fakt, że prawie nikt nie mógł odpowiedzieć, mnie zaskoczył. Dopiero, gdy pokazałem Andrew swoje obliczenia, zdaliśmy sobie sprawę, jak złe jest myślenie ludzi w tym temacie.”

Autorzy spotkali się, kiedy Meerman przeprowadzał wywiad z profesorem Brown’em na temat dziedziny nauki dotyczącej procesu odchudzania.  „Nowe podejście Rubena do biochemii odchudzania polegało na śledzeniu każdego atomu w traconym tłuszczu i, o ile mi wiadomo, jego wyniki wchodzą na zupełnie nowe tory”, mówi profesor Brown. „Ujawnił on również istnienie zupełnie nieoczekiwanej czarnej dziury w rozumieniu procesu odchudzania wśród, zarówno ogółu społeczeństwa, jak i pracowników służby zdrowia.”

Jeśli odniesiemy się do atomów w 10 kilogramach ,,traconego” tłuszczu, 8,4 z tych kilogramów jest wydychanych przez płuca jako dwutlenek węgla . Pozostałe 1,6 kg staje się wodą, która może być wydalana w moczu, kale, pocie, łzach i oddechu.

,,Nic z tego nie jest dla ludzi oczywiste, ponieważ dwutlenek węgla, który wydychamy jest niewidzialny’’, mówi pan Meerman. Ponad 50 procent ze 150 pytanych lekarzy, dietetyków i osobistych trenerów, uważało, że tłuszcz został przekształcony w energię lub ciepło. ,,Narusza to prawo zachowania masy”, mówi pan Meerman. Część respondentów uważało, że metabolity tłuszczu były wydalane z kałem, lub zamienione w mięśnie.

,,Nieporozumienia, jakie napotkaliśmy, ujawniają zdumiewającą nieznajomość podstawowych aspektów funkcjonowania ludzkiego ciała’’, twierdzą autorzy. Profesor Brown i Meerman obiecują, że te podstawowe pojęcia zostaną uwzględnione w programach nauczania szkół średnich oraz uniwersyteckich kursach biochemii, aby skorygować powszechne błędne wyobrażenia na temat utraty wagi wśród ludzi i pracowników służby zdrowia.

1. R. Meerman, A. J. Brown. When somebody loses weight, where does the fat go? BMJ, 2014; 349 (dec16 13): g7257 DOI: 10.1136/bmj.g7257
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141216212047.htm

Opracowała: Agnieszka Krawczyk