Czerniak: Naukowcy odkryli nowy związek między produkcją pigmentów, a funkcją mitochondriów

Nowy raport z badań opublikowany w styczniowym numerze czasopisma FASEB pomaga wyjaśnić, co jest nie tak w przypadku, gdy ktoś choruje na raka skóry i jaki jest związek między zmianą pigmentacji skóry i zmianą samego nowotworu. Badania pokazują w szczególności, że istnieje bezpośredni związek między zmianami w mitochondrialnej funkcji i produkcji melaniny w nowotworowych komórkach skóry. Ten związek może także posłużyć jako trwały cel dla leków stosowanych w terapii nowotworowej.

Melanoma

„To badanie donosi, że istnieje nowy związek między białkami zaangażowanymi w proces bioenergii w ludzkiej skórze (tzw. kompleks II) oraz przebarwieniami skóry”, powiedział Mark Birch-Machin, naukowiec zaangażowany w badania z Wydziału Nauk Dermatologicznych w Instytucie Medycyny Komórkowej ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Newcastle. „Wyjaśnia to, że kompleks II odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu stresu i dostosowywaniu komórek, poprzez sygnalizację ROS. Ponadto, badanie zostało przeprowadzone w komórkach raka skóry, a więc może pomóc w opracowaniu leków przeciwnowotworowych.”

Naukowcy badali trzy rodzaje linii komórkowych nowotworu skóry, które cechował niski, średni i wysoki poziom pigmentu jako standard. Przeanalizowali u nich poziom reaktywnych form tlenu (RFT) oraz stresu oksydacyjnego, a także mitochondrialny kompleks II (składnik łańcucha białkowego generujący energię z mitochondriów w stanie spoczynku). Okazało się, że im ciemniejsze są komórki tym większa jest funkcjonalność kompleksu II. Odkryli również, że także szybkość wytwarzania ROS przez kompleks II w ciemnych komórkach była wyższa. Następnie naukowcy „rozkazali” niskim i średnim komórkom produkować więcej melaniny (proces zwany przebarwieniem) poprzez dostarczenie im większej ilości L-  tyrozyny, która jest budulcem dla produkcji melaniny. Obydwa typy komórek stopniowo wykazywały wyższy poziom pigmentu, jednocześnie wykazując zwiększoną funkcję kompleksu II. Ilość melaniny prezentowanej w stopniowo przebarwiających się komórkach ze średnim pigmentem zmierzono i porównano z poziomem ROS jaki wykazywały mitochondria. Wyniki badań wykazały, że bezpośrednio po zakończeniu leczenia, poziom ROS zwiększył się w przybliżeniu o 300%, ale stopniowo ulegał zmniejszeniu do poziomu podstawowego przy dalszych przebarwieniach.

„Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych zapobiega czerniakowi,” powiedział Gerald Weissmann, MD, redaktor naczelny czasopisma FASEB. Badanie wykazuje bezpośredni związek między produkcją pigmentów (jak wtedy, gdy opalamy naszą skórę na słońcu) oraz produkcją reaktywnych form tlenu przez mitochondria (na słońcu). Jest to bardzo negatywna relacja, ponieważ prowadzi do progresji raka.”

1. J. Boulton, M. A. Birch-Machin. Impact of hyperpigmentation on superoxide flux and melanoma cell metabolism at mitochondrial complex II. The FASEB Journal, 2014; DOI: 10.1096/fj.14-261982

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150105125842.htm

Opracowała: Anna Marczewska