Czujnik w postaci tatuażu pozwoli sprawdzić poziom glukozy we krwi

Naukowcy z Uniwersystetu Kalifornijskiego w San Diego wynaleźli pierwsze, ultracienkie, elastyczne urządzenie, które przywiera do skóry jak naklejany tatuaż i pozwala na oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Czujnik, o którym poinformowano w żurnalu Analytical Chemistry[1], ma możliwość zupełnego wyeliminowania konieczności przekłuwania palca u osób z cukrzycą.

1024px-Glukometr_OT

Rys. 1 Tradycyjny glukometr

Cukrzyca dotyka setek milionów ludzi na całym świecie. Zaleceniem dla wielu z chorych jest ciągłe monitorowanie poziomu glukozy we krwi, by móc sprostać chorobie. Jednak standardowy sposób sprawdzenia poziomu glukozy wymaga przekłucia palca by pobrać krew do zbadania. Ból związany z tą procedurą może zniechęcać ludzi do regularnej kontroli. Już wcześniej pacjentom została przedstawiona sprawdzająca poziom glukozy opaska na nadgarstek, jednak powodowała podrażnienia skóry. Naukowcy musieli więc znaleźć inne rozwiązanie.

Okazała się nim być możliwa do noszenia, nie podrażniająca platforma, która może wykryć glukozę we krwi, znajdującej się zaraz pod skórą, bazując na zintegrowanej ekstrakcji glukozy i elektrochemicznych bioczujnikach. Platforma została wynaleziona i przetestowana przez Amaya Bandodkara i jego współpracowników w laboratorium profesora Josepha Wanga na Wydziale Nanoinżynierii i w Centrum Czujników „Wearable” (czujników, które można nosić na sobie) na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Czujnik został przetestowany na siedmiu kobietach i mężczyznach w wieku pomiędzy 20 a 40 lat, niechorujących na cukrzycę. Żaden z wolontariuszy nie poinformował o uczuciu dyskomfortu podczas badań z użyciem tatuażu a tylko kilka osób poinformowało o uczuciu lekkiego mrowienia w przeciągu pierwszych 10 s testu.

Aby sprawdzić w jakim stopniu tatuaż wychwytuje wahania poziomu glukozy po posiłku, wolontariusze zjedli w laboratorium bogaty w węglowodany posiłek złożony z kanapki i napoju gazowanego. Urządzenie odczytywało zmiany tak dobrze jak tradycyjny glukometr przykładany do palca.

Naukowcy powiedzieli, że urządzenie może być używane do pomiaru innych ważnych związków chemicznych, takich jak kwas mlekowy- metabolitu oznaczanego u sportowców by monitorować ich sprawność fizyczną. Tatuaż może też okazać się być użyteczny przy badaniu jak działa dany lek poprzez monitorowanie poszczególnych produktów białkowych w płynie międzykomórkowym lub by wykrywać alkohol czy zażyte narkotyki.

1. Bandodkar A. J., Jia W., Yardımcı C., Wang X., Ramirez J., Wang J. (2015) Tattoo-Based Noninvasive Glucose Monitoring: A Proof-of-Concept Study, Analytical Chemistry

2. http://phys.org/news/2015-01-tattoo-like-sensor-glucose-painful-finger.html

3. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150113111533.htm