Czy czeka nas epidemia wirusa polio?

Globalna inicjatywa wykorzenienia poliomyelitis wskutek rutynowego szczepienia pomogła zmniejszyć liczbę przypadków zachorowania o ponad 99% w ciągu ostatnich 30 lat, z szacowanych 350 tysięcy przypadków w 1988 roku do 650 zgłoszonych przypadków w roku 2011. Jednak w dalszym ciągu występują poważne epidemie, jak te w Republice Konga i Tadżykistanie w 2010 roku oraz Chinach w 2011 roku. Wybuch epidemii w 2010 roku w Republice Konga różnił się od innych ze względu na wyjątkowo wysoką śmiertelność (47%): z 445 potwierdzonych przypadków, prawie 210 zmarło [1] .

Czy czeka nas epidemia wirusa polio

Rys. 1 Komórki wirusa Polio w elektronowym mikroskopie transmisyjnym.

Międzynarodowy zespół naukowców z Institut de Recherche pour le Développement (IRD) zidentyfikował wirusa odpowiedzialnego za wystąpienie ostatnich śmiertelnych ognisk i zsekwencjonował jego DNA. Sekwencja DNA przedstawia dwie mutacje nieznanych wcześniej białek, które tworzą „otoczkę” (kapsyd) wirusa. Zmiana ta utrudnia rozpoznanie wirusowego szczepu przeciwciałom wytworzonym przez układ immunologiczny zaszczepionego pacjenta.

W kolejnych badaniach naukowcy testowali wytrzymałość tego modelu wirusa polio w próbkach krwi pobranych od ponad 60 zaszczepionych osób, w tym wolontariuszy mieszkających w sąsiednim Gabonie oraz niemieckich studentów medycyny. Ich przeciwciała okazały się mniej skuteczne w walce ze szczepem Kongo, niż w przypadku innych szczepów wirusa polio. Naukowcy przypuszczają, że może to wynikać z tego, iż 15% -30% z tych osób nie zostało zaszczepionych podczas epidemii 2010.

W czasach, gdy globalna kampania eliminacji poliomyelitis wkracza w ostatnią fazę, naukowcy obawiają się, że wśród populacji zaszczepionych mogą pojawić się inne warianty wirusa, ponieważ nie ma wątpliwości, iż te szczepy są w obiegu w przyrodzie. Jeśli dotrą do obszarów, gdzie bardziej popularne szczepy zostały wyeliminowane, ale gdzie zasięg szczepionki jest niewystarczający, mogą doprowadzić do śmiertelnych epidemii, takich jak w 2010 roku w Republice Konga. Naukowcy  podejmują działania w kierunku lepszej kontroli klinicznej i środowiskowej, aby całkowicie zniszczyć plagę polio.

1. J. F. Drexler, G. Grard, A. N. Lukashev, L. I. Kozlovskaya, S. Bottcher, G. Uslu, J. Reimerink, A. P. Gmyl, R. Taty-Taty, S. E. Lekana-Douki, D. Nkoghe, A. M. Eis-Hubinger, S. Diedrich, M. Koopmans, E. M. Leroy, C. Drosten. Robustness against serum neutralization of a poliovirus type 1 from a lethal epidemic of poliomyelitis in the Republic of Congo in 2010. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2014; 111 (35): 12889 DOI: 10.1073/pnas.1323502111
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141104111408.htm

Opracowała: Anna Marczewska