Mycie rąk, środki dezynfekujące, procesy kwarantanny – niestety wszystkie te zabiegi okazały się niewystarczające w walce z wirusem. Liczba chorych wciąż wzrasta. Profesor Bill Keevil z Uniwersytetu w Southampton w swoich badaniach zaproponował, że materiały z dodatkiem miedzi, która ma właściwości antybakteryjne, mogą być wartościowym uzupełnieniem istniejących środków.
Rys.1 Wirus Eboli
Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zwraca uwagę na to, iż wirus przekazywany jest przez kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej lub w wyniku kontaktu ze skażonymi przedmiotami. Wirusy podobne do wirusa Eboli są wrażliwe na szeroki wachlarz środków do dezynfekcji powierzchni, jednak badania dotyczące tego patogenu nie są szeroko prowadzone ze względu na ograniczony dostęp do laboratoriów z wymaganymi poświadczeniami bezpieczeństwa. Z tego powodu CDC zaleca szpitalom używanie środków dezynfekujących z udowodnioną skutecznością przeciwko podobnym wirusom, takich jak norowirus, adenowirus czy poliowirus 1.
Zweryfikowane i opublikowane dane z badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez profesora Billa Keevila z Katedry Środowiskowej Opieki Zdrowotnej na Uniwersytecie w Southampton, demonstrują zdolność miedzi do szybkiej i całkowitej inaktywacji norowirusa 2. Ostanie badania przeprowadzone w Niemczech również wykazały jej skuteczność przeciwko czynnikom wirusowym zagrożenia biologicznego. Badania kliniczne przeprowadzane w Wielkiej Brytanii, USA i Chile dowiodły, że powierzchnie wykonane z czystej miedzi lub jej stopów – określane jako „antybakteryjna miedź” – mogą zmniejszać zanieczyszczenia na jej powierzchni o ponad 80%.
„Na podstawie naszych badań z wirusami o podobnej strukturze genetycznej, oczekujemy, że powierzchnie miedziane sprawdzą się jako inaktywator wirusa i pomogą w kontroli jego rozprzestrzeniania się gdy zastosujemy je w miejscach publicznych, dotykanych codziennie przez wielu ludzi,” wyjaśnia profesor Keevil.
Przeciwdrobnoustrojowe powierzchnie z miedzi zostały określone jako rozwiązanie „bezdotykowe”, co oznacza, że nie są wymagane żadne specjalne środki konserwacji lub interwencja człowieka, jak regularne czyszczenie powierzchni, aby patogeny były zabijane w sposób ciągły.
Zastępując często dotykane powierzchnie takie jak klamki, krany lub włączniki światła ich odpowiednikami z czystej miedzi lub jej stopów, zapewnimy sobie bardziej higieniczne środowisko z mniejszą ilością bakterii i wirusów zdolnych do wywołania choroby. Mając to na uwadze, stosowanie antybakteryjnych miedzianych powierzchni może zapewnić dodatkową kontrolę nad rozprzestrzenianiem się wirusa Ebola.
Obecne wytyczne Środowiska Kontroli Zakażeń w szpitalach z chorymi na Ebolę oraz Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom można znaleźć pod tym linkiem: http://www.cdc.gov/vhf/ebola/hcp/environmental-infection-control-in-hospitals.html
- Sarah L. Warnes, C. William Keevil. Inactivation of Norovirus on Dry Copper Alloy Surfaces. PLoS ONE, 9(5): e98333 DOI: 10.1371/journal.pone.0098333
- http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141030101243.htm
Opracowała: Olga Polakowska
Korekta: Maciej Bielak-Wolanin