Czy światy równoległe naprawdę istnieją i oddziałują na siebie?

Czy światy równoległe naprawdę istnieją? Naukowcy coraz częściej odpowiadają na to pytanie twierdząco i utrzymują, że obok ‘naszego wszechświata’ istnieje wiele równoległych rzeczywistości. Jednymi z takich osób są prof. Howard Wiseman i dr Michael Hall z Centrum Dynamiki Kwantowej w Griffith oraz dr Dirk-Andre Deckert z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy w swojej publikacji wyrazili pogląd, że światy równoległe nie tylko istnieją, ale i wpływają jeden na drugi. Oznacza to, że nie egzystują one niezależnie od siebie, ale oddziałują dzięki sile odpychania. Ta interakcja ma tłumaczyć wszystko co niejasne w odniesieniu do mechaniki kwantowej.

Czy światy równoległe naprawdę istnieją i oddziałują na siebie

Teoria kwantowa wyjaśnia jak działa wszechświat w skali mikroskopowej i uważa się, że można ją zastosować w każdej dziedzinie. Jednak coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskami, które naruszają prawo przyczyny i skutku.

Naukowcy z Uniwersytetu w Griffith i Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzą, że ‘nasz Wszechświat’ jest tylko jednym z wielu innych światów. Niektóre z nich są bardzo podobne do naszego, inne zaś są kompletnie od niego różne. Co więcej wszystkie te światy są równie prawdziwe, istnieją nieprzerwanie i posiadają konkretne, dokładnie sprecyzowane cechy. Naukowcy dodają też, że wszystkie zjawiska kwantowe mają miejsce dzięki zjawisku odpychania pomiędzy pobliskimi (tj. podobnymi do siebie) światami, które to zjawisko sprawia, że stają się one coraz mniej do siebie podobne.

Dr Hall twierdzi, że ta teoria może dać niezwykłą możliwość badania istnienia innych światów.  ‘Piękno naszej teorii tkwi w tym, że jeśli istnieje tylko jeden świat, nasza teoria sprowadzać się będzie do mechaniki Newtona. Jeśli istnieje ogromna liczba światów, będzie ona odtworzeniem teorii kwantowej. (…) W międzyczasie proponuje coś całkiem nowego, co nie jest ani teorią Newtona ani teorią kwantową.’

Od chemii przez fizykę kwantową na science fiction kończąc. Teoria ta z pewnością otwiera nowe, ekscytujące horyzonty.

1. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141030101654.htm
  2. Michael J. W. Hall, Dirk-André Deckert, Howard M. Wiseman. Quantum Phenomena Modeled by Interactions between Many Classical Worlds. Physical Review X, 2014; 4 (4) DOI: 1103/PhysRevX.4.041013

Opracowała: Joanna Grzelak

Korekta: Maciej Bielak-Wolanin