Czy tylko dzięki myśleniu możemy przywrócić naszym mięśniom sprawność?

Większość osób, która miała kiedyś rękę czy nogę w gipsie, doskonale zdaje sobie sprawę, jak ciężko jest wrócić do pełnej sprawności po urazie. Chodzi tutaj między innymi o odzyskanie siły. Naukowcy z Uniwersytetu w Ohio stwierdzili, że to nasz umysł ma decydujące znaczenie w procesie odzyskiwania siły przez nasze mięśnie po dłuższym czasie unieruchomienia kończyny.

090228-N-9760Z-002

Brian C. Clark i jego współpracownicy postanowili prześledzić wpływ aktywności kory mózgu na zwiększenie siły naszych mięśni. W trzech grupach zdrowych dorosłych osób przeprowadzili oni badanie, w którym sprawdzili jak zmieniała się siła zginaczy w nadgarstkach badanych po unieruchomieniu. Dwadzieścia dziewięć osób uczestniczących w eksperymencie nosiło gips (od łokcia do samych palców) przez cztery tygodnie. Dodatkowo naukowcy stworzyli grupę piętnastu osób, które nie nosiły gipsu. Stanowiły one grupę kontrolną.

Czternaście osób z pierwszej grupy (tej z unieruchomionymi nadgarstkami) poproszono, aby wyobrażały sobie skurcz mięśni nadgarstka (ściskanie czegoś) przez 5 sekund, a następnie odpoczywały przez kolejne 5 sekund. W trakcie jednej rundy ćwiczenie powtarzano osiem razy, potem następowała minutowa przerwa. Trzynaście takich rund składało się na jedną sesję, która powtarzana była pięć razy w tygodniu. Druga połowa grupy nie wykonywała takich ćwiczeń.

Po czterech tygodniach zauważono spadek siły w mięśniach osób z unieruchomioną dłonią w porównaniu do osób, które nie nosiły gipsu. Jednak spadek siły u osób, które wykonywały ćwiczenia umysłowe był o 50% mniejszy niż u osób niewykonujących takich ćwiczeń (odpowiednio 24% i 45% spadek siły).

Okazuje się więc, że tylko dzięki wyobrażaniu sobie skurczu mięśni możemy doprowadzić do tego, że szybciej wrócimy do formy po urazie.

  1. C. Clark, N. K. Mahato, M. Nakazawa, T. D. Law, J. S. Thomas.The power of the mind: the cortex as a critical determinant of muscle strength/weakness.Journal of Neurophysiology, 2014; 112 (12): 3219 DOI: 10.1152/jn.00386.2014
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141231154012.htm

Opracowała: Joanna Grzelak

Korekta: Anna Marczewska

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*