Większość osób, która miała kiedyś rękę czy nogę w gipsie, doskonale zdaje sobie sprawę, jak ciężko jest wrócić do pełnej sprawności po urazie. Chodzi tutaj między innymi o odzyskanie siły. Naukowcy z Uniwersytetu w Ohio stwierdzili, że to nasz umysł ma decydujące znaczenie w procesie odzyskiwania siły przez nasze mięśnie po dłuższym czasie unieruchomienia kończyny.
Brian C. Clark i jego współpracownicy postanowili prześledzić wpływ aktywności kory mózgu na zwiększenie siły naszych mięśni. W trzech grupach zdrowych dorosłych osób przeprowadzili oni badanie, w którym sprawdzili jak zmieniała się siła zginaczy w nadgarstkach badanych po unieruchomieniu. Dwadzieścia dziewięć osób uczestniczących w eksperymencie nosiło gips (od łokcia do samych palców) przez cztery tygodnie. Dodatkowo naukowcy stworzyli grupę piętnastu osób, które nie nosiły gipsu. Stanowiły one grupę kontrolną.
Czternaście osób z pierwszej grupy (tej z unieruchomionymi nadgarstkami) poproszono, aby wyobrażały sobie skurcz mięśni nadgarstka (ściskanie czegoś) przez 5 sekund, a następnie odpoczywały przez kolejne 5 sekund. W trakcie jednej rundy ćwiczenie powtarzano osiem razy, potem następowała minutowa przerwa. Trzynaście takich rund składało się na jedną sesję, która powtarzana była pięć razy w tygodniu. Druga połowa grupy nie wykonywała takich ćwiczeń.
Po czterech tygodniach zauważono spadek siły w mięśniach osób z unieruchomioną dłonią w porównaniu do osób, które nie nosiły gipsu. Jednak spadek siły u osób, które wykonywały ćwiczenia umysłowe był o 50% mniejszy niż u osób niewykonujących takich ćwiczeń (odpowiednio 24% i 45% spadek siły).
Okazuje się więc, że tylko dzięki wyobrażaniu sobie skurczu mięśni możemy doprowadzić do tego, że szybciej wrócimy do formy po urazie.
- C. Clark, N. K. Mahato, M. Nakazawa, T. D. Law, J. S. Thomas.The power of the mind: the cortex as a critical determinant of muscle strength/weakness.Journal of Neurophysiology, 2014; 112 (12): 3219 DOI: 10.1152/jn.00386.2014
- http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141231154012.htm
Opracowała: Joanna Grzelak
Korekta: Anna Marczewska