Czym jest brązowy tłuszcz?

W przeciwieństwie do białej tkanki tłuszczowej, której rolą jest magazynowanie tłuszczu, brązowy odpowiada za wytwarzanie, drogą przemian metabolicznych, energii i ciepła. Dawniej uważano, że tylko noworodki maja brązową tkankę tłuszczową. W 2009 roku naukowcy dowiedli jednak jej występowania także  u dorosłych. Co więcej, okazało się że ludzie mający niższy wskaźnik masy ciała (BMI), maja go zazwyczaj więcej. Odkrycie to sugeruje, że tłuszcz brązowy może mieć wpływ na metabolizm człowieka dorosłego.

appetite-1239056_1920

Rys. 1 Brązowa tkanka tłuszczowa może pomóc w walce z otyłością

Ze względu na zdolność brązowej tkanki tłuszczowej do spalania kalorii, naukowcy szukają sposobów do wykorzystania tego w walce z otyłością. Spędzanie czasu w warunkach zimna, aktywuje brązową tkankę tłuszczową. Może nawet dojść do wzrostu nowych komórek. Takie wyniki opublikowano w czasopiśmie Diabetes.  U osób dorosłych, narażonych na niskie temperatury, brązowy tłuszcz służy jako „wewnętrzny płaszcz grzejny”, utrzymując ciepło krwi.

Według naukowców nie można jednoznacznie określić,  gdzie znajduje się on w organizmie. Wyniki badań sugerują region szyi i ramion. Ostatnie doniesienia uwzględniają także okolice piersi i brzucha. Brązowy tłuszcz trudno znaleźć, między innym dlatego że białe i brązowe komórki tłuszczowe mieszają się ze sobą. Znalezienie interesującego nas tłuszczu wymaga wykonania badania TK, w połączeniu z badaniem PET.

Obecnie trwają prace nad lekiem, który mógłby aktywować działanie brązowej tkanki tłuszczowej. Pobudzałby on beta 3 receptory,  znajdujące się w brązowych i białych tkankach tłuszczowych. Powstałe leki, oprócz otyłości, mogłyby pomóc także w leczeniu chorób wątroby.

1. http://www.livescience.com/49652-what-is-brown-fat-facts.html

Opracowała: Angelika Chudzik

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*