Diamenty – najlepsi przyjaciele… zębów

Złoto, srebro czy porcelana to jedne z wielu materiałów stosowanych w leczeniu zębów. Od niedawna do tej listy możemy dodać także diamenty. Naukowcy opracowali nowy materiał oparty na nanodiamentach, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu kanałowym oraz zapobiegać ewentualnym infekcjom po zabiegu.

Diamenty  - najlepsi przyjaciele ... zębów 1

Rys. 1 Metodyka leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe sprowadza się do usunięcia zainfekowanej miazgi z kanału zębowego, a następnie na wypełnieniu powstałej pustej przestrzeni odpowiednim materiałem stabilizującym. Obecnie dentyści używają materiału o konsystencji gumy – gutaperki. W niektórych przypadkach zdarza się, że po zakończonym leczeniu infekcja wraca. Aby temu zapobiec, naukowcy poszukiwali nowych materiałów wypełniających. Testowali między innymi nanodiamenty, które cechują się dobrą wytrzymałością i które można modyfikować antybakteryjnymi związkami leczniczymi.

Zespół Dean Ho opracował nowy wypełniacz otrzymany poprzez połączenie nanodiamentów, gutaperki oraz amoksycyliny (antybiotyku o szerokim spektrum działania). Badania wykazały, że nowy materiał jest wytrzymalszy niż gutaperka i efektywny w niszczeniu Staphylococcusb aureus, jednej z bakterii odpowiedzialnej za nawrót infekcji po zakończonym leczeniu kanałowym.

Diamenty  - najlepsi przyjaciele ... zębów 2

Rys. 2 Amoksycylina – antybiotyk β-laktamowy o działaniu bakteriobójczym

Naukowcy już teraz zapowiadają, że sprawdzą jak owy kompozyt sprawdza się w praktyce klinicznej.

  1. Dong-Keun Lee,Sue Vin Kim,Adelheid Nerisa Limansubroto, Albert Yen, Akrivoula Soundia, Cun-Yu Wang, Wenyuan Shi, Christine Hong, Sotirios Tetradis, Yong Kim, No-Hee Park, Mo K. Kang,  Dean Ho, Nanodiamond–Gutta Percha Composite Biomaterials for Root Canal Therapy, ACS Nano, 2015, 9 (11), pp 11490–11501, DOI: 10.1021/acsnano.5b05718
  2. http://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/presspacs/2015/acs-presspac-october-21-2015/diamonds-a-tooths-best-friend.html

Opracowała: Ilona Sadok

Korekta: Olga Polakowska

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*