Słynna Marylin Monroe mawiała, że najlepszymi przyjaciółmi kobiety są diamenty. Czy wobec tego po ostatnich badaniach najlepszym przyjacielem kobiety może być… tequila?
Z odkryć meksykańskich naukowców wynika, że gorące pary 40% alkoholu – tequili blanco, osadzane na podłożu krzemowym lub stali nierdzewnej, mogą tworzyć diamenty.
Kluczem do tego zaskakującego odkrycia jest stosunek wodoru, tlenu i węgla w tequili. Powstałe warstwy diamentu mogą mieć zastosowanie np. jako izolatory elektryczne.
Początkowo naukowcy eksperymentowali z tworzeniem diamentów z roztworów organicznych, takich jak aceton, etanol i metanol. Okazało się, że rozcieńczenie etanolu w wodzie spowodowało powstanie folii diamentowych o wysokiej jakości. Zauważyli, że idealna mieszanina to 40% etanolu i 60% wody, czyli podobna do proporcji stosowanej w tequili.
„Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, pewnego ranka w drodze do laboratorium kupiłem butelkę taniej białej tequili i zrobiliśmy kilka testów,” powiedział meksykański badacz.
„Mieliśmy wątpliwości, czy duża ilość substancji chemicznych obecnych w tequili, innych niż woda i etanol, nie zanieczyści produktu lub nie utrudni procesu. Okazało się, że nie. Wyniki były niesamowite, tak samo jak z mieszaniną etanolu i wody uzyskaliśmy diamenty o rozmiarach nanometrycznych. Nie ma wątpliwości, tequila ma dokładne proporcje atomów węgla, wodoru i tlenu niezbędne do tworzenia diamentów”.
W swoich eksperymentach naukowcy otrzymywali warstwy diamentów za pomocą impulsowych technik wtryskiwania cieczy i chemicznego osadzania z par. W specjalnie przygotowanym urządzeniu, ciekła tequila jest ogrzewana do 280 ° C (do 536 ° F), w celu uzyskania jej par. W komorze reakcyjnej, gaz ogrzewa się do 800 ° C (1470 ° F), aby rozbić jego strukturę molekularną, co w rezultacie daje stałe kryształki diamentu o wielkości około 100-400 nm. Kryształy osadzają się na tacach z krzemu lub ze stali nierdzewnej, tworząc cienką, jednolitą warstewkę. Wysokie temperatury usuwają wszystkie zanieczyszczenia występujące w tequili dając czysty diament.
Otrzymana cienka folia diamentowa była twarda i odporna na wysoką temperaturę. Diament w takiej postaci może znaleźć zastosowanie jako powłoka do narzędzi tnących, w produkcji półprzewodników o dużej mocy, detektorów promieniowania czy urządzeń optyczno-elektronicznych. Naukowcy planują rozpocząć produkcję diamentowych warstw na skalę przemysłową. Mają nadzieję, że swoim odkryciem zainteresują producentów tequili, którzy mogliby poszerzyć swoją działalność o inwestycję wykraczającą poza produkcję tradycyjnego napoju.
Obecnie naukowcy nadal testują różne sposoby otrzymywania diamentów z tequili. Rozpatrują również możliwość produkcji diamentów z domieszką zanieczyszczeń, które mogłyby znaleźć zastosowanie jako półprzewodniki.
- J. Morales, L.M. Apátiga and V.M. Castaño, Growth of Diamond Films from Tequila; Facultad de Ciencias Físico Matemáticas Universidad Autónoma de Nuevo León Av. Universidad S/N, San Nicolás, Nuevo León, México 66450
- http://phys.org/news145255770.html
Opracowała: Anna Skorupa
Korekta: Ilona Sadok