Dlaczego drapanie sprawia, że swędzi nas bardziej?

Okazuję się, że Twoja mama miała rację : drapanie sprawia, że swędzi gorzej.  Nowe badania naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis wskazują, że drapanie powoduje wydzielanie serotoniny w mózgu, która potęguje uczucie swędzenia.

Dlaczego drapanie sprawia, że swędzi nas bardziej

Wyniki badań na myszach opublikowano w czasopiśmie Neuron. Takie samo błędne koło swędzenia i  drapania występuje  u ludzi. Badania dostarczają nowych wskazówek, które mogą pomóc przełamać ten cykl zwłaszcza u osób, u których występuje przewlekłe swędzenie.

Naukowcy wiedzą od dziesięcioleci , że drapanie sprawia lekki ból w skórze, powiedział starszy badacz Zhou-Feng Chen, PhD, szef Centrum Badań Swędzenia. Ten ból może zakłócać swędzenie – przynajmniej tymczasowo – przez przesyłanie sygnałów bólowych do mózgu zamiast sygnałów swędzenia.

„Problemem jest to, że kiedy mózg dostaje te sygnały bólowe , odpowiada produkcją neuroprzekaźnika – serotoniny – w celu kontroli tego bólu” wyjaśnia Chen. „Ale jeśli serotonina rozprzestrzenia się z mózgu do rdzenia kręgowego, zakładamy chemiczne „przeskakiwanie śladów” i przejście od neuronów czuciowych do komórek nerwowych , które wpływają na intensywność swędzenia.”

„Naukowcy odkryli rolę serotoniny w kontrolowaniu bólu dekady temu, ale jest to pierwszy raz, gdy powiązano uwalnianie chemicznego przekaźnika z mózgu ze swędzeniem”, mówi Chen.

W ramach badań naukowcy wyhodowali szczep myszy, któremu brakowało genu do produkcji serotoniny.

Gdy genetycznie zmodyfikowanym myszom podano substancję wywołującą swędzenie, myszy nie drapały się tak bardzo jak normalne. Gdy wstrzyknięto  im serotoninę, zaczęły drapać się tak, jak  się spodziewano w odpowiedzi na związki przeznaczone do indukowania swędzenia.

„Ten efekt pasuje do teorii, że sygnały bólu i swędzenia są transportowane innymi, choć powiązanymi ze sobą ścieżkami połączeń nerwowych” – mówi Chen profesor anestezjologii , psychiatrii oraz biologii rozwoju . „Lekki ból może zakłócić odczuwanie swędzenia. Ale odpowiedź organizmu na to uczucie bólu sprawia, że swędzenie staje się potem silniejsze”.

Mimo, że ingerencja serotoniny sprawiła, że myszy stały się mniej wrażliwe na swędzenie Chen powiedział, że to niepraktyczne, by spróbować leczyć swędzenie, próbując blokować uwalnianie serotoniny. Serotonina jest związana z rozwojem, starzeniem się, metabolizmem kostnym oraz regulacją nastroju. Leki przeciwdepresyjne takie jak Prozac, Zoloft i Paxil zwiększają poziom serotoniny by kontrolować depresję. Blokowanie serotoniny miałoby daleko idące konsekwencje w całym organizmie, a ludzie nie mieliby naturalnego sposób kontrolowania bólu.

Zamiast tego możliwe będzie zakłócanie komunikacji między komórkami nerwowymi i serotoniną w rdzeniu kręgowym, które wyraźnie przenoszą swędzenie. Te komórki znane jako komórki nerwowe GRPR przekazują sygnały swędzenia ze skóry do mózgu. Zespół Chena odizolował receptor używany przez serotoninę do  uruchamiania komórek nerwowych GRPR.

By to zrobić, wstrzyknięto  myszom  substancję, która powoduje swędzenie. Podano im również złożone związki, które uruchomiły różne receptory serotoninowe na komórkach nerwowych. Ostatecznie naukowcy dowiedzieli się, że receptor znany jako 5HT1A jest kluczem do uruchamiania komórek nerwowych GRPR specyficznych dla swędzenia w rdzeniu kręgowym.

By udowodnić, że to właściwy receptor, zespół Chena potraktował myszy również związkiem chemicznym, który zablokował receptor 5HT1A, i  myszy te drapały się dużo mniej.

„Zawsze zastanawialiśmy się dlaczego występuje ten bezwzględny cykl swędzenie-ból ” powiedział Chen. „Nasze odkrycia  sugerują, że wydarzenia następują w tej kolejności: najpierw drapiesz się, i to wywołuje uczucie bólu. Wtedy produkujesz więcej serotoniny by panować nad bólem. Ale serotonina robi więcej, niż tylko hamowanie bólu. Nasze nowe odkrycie  pokazuje, że to również czyni swędzenie gorszym przez uruchamianie komórek nerwowych GRPR przez receptory 5HT1A .”

Ponieważ zespół pracuje nad lepszym poznaniem  mechanizmów molekularnych i komórkowych, które kontrolują cykl Chen zasugerował, że ci, którzy się drapią powinni zwrócić uwagę na matczyne rady i starać się nie drapać.

1. Zhong-Qiu Zhao, Xian-Yu Liu, Joseph Jeffry, W.K. Ajith Karunarathne, Jin-Lian Li, Admire Munanairi, Xuan-Yi Zhou, Hui Li, Yan-Gang Sun, Li Wan, Zhen-Yu Wu, Seungil Kim, Fu-Quan Huo, Ping Mo, Devin M. Barry, Chun-Kui Zhang, Ji-Young Kim, N. Gautam, Kenneth J. Renner, Yun-Qing Li, Zhou-Feng Chen. Descending Control of Itch Transmission by the Serotonergic System via 5-HT1A-Facilitated GRP-GRPR Signaling. Neuron, 2014; DOI: 10.1016/j.neuron.2014.10.003
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141030132957.htm

Opracowała: Małgorzata Jabłońska