Drzemka w wieku powyżej 2 lat jest związana z gorszą jakością snu u małych dzieci, choć wpływ ich na zachowanie i rozwój jest niewielki. Wyniki badania opublikowano w Archives of Disease in Childhood[1].
Całkowita długość i jakość snu w ciągu doby jest związana ze zdrowiem i rozwojem dziecka. Rodzice i opiekunowie chętnie pozwalają maluchom na drzemkę w ciągu dnia, jako sposób promowania dobrego stanu zdrowia. W ciągu dwóch pierwszych lat życia stanowi to większą cześć snu podczas całego dnia. Naukowcy chcieli się dowiedzieć, jak drzemka wpływa na jakość snu w porze nocnej u małych dzieci, jego zachowanie i zdrowie fizyczne.
Studiując różne badania okazało się, że drzemka w wieku powyżej 2 lat wydłuża czas potrzebny by dziecko zasnęło po całym dniu (początek snu) i skraca ogólną ilość godzin przesypianych przez dziecko w ciągu nocy. Wykazano także, że drzemka nie ma żadnego szkodliwego wpływu na zachowanie, rozwój i ogólny stanu zdrowia dziecka.
Naukowcy sugerują, że jakość przeprowadzonych badań może stanowić nowy punkt badań nad wpływem dziecięcej drzemki, a także pozwoli spojrzeć na zawiłości wzorców przejściowych snu w dzieciństwie, oraz wpływ czynników środowiskowych w domu i/lub opieki nad dzieckiem.
Wpływ snu na rozwój i zdrowie dzieci jest coraz szerzej badany i poznawany, jednak do tej pory nie ma wystarczających dowodów, aby wskazać wartość przedłużenie drzemki np. w kontekście opieki nad dziećmi. Naukowcy sugerują, że u dzieci w wieku przedszkolnym z problemami ze snem warto przyjrzeć się, czy dzieci te regularnie drzemią w ciągu dnia.
1. Karen Thorpe, Sally Staton, Emily Sawyer, Cassandra Pattinson, Catherine Haden, Simon Smith. Napping, development and health from 0 to 5 years: a systematic review. Archives of Disease in Childhood, 2015 DOI: 10.1136/archdischild-2014-307241
2. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150217202935.htm
Opracowała: Anna Marczewska