Gaz rozweselający pomagający wyjść chorym z ciężkiej depresji

Tlenek azotu(I), czyli podtlenek azotu – znany jako gaz rozweselający, może znaleźć potencjalne zastosowanie w leczeniu chorych na ciężką depresję, u których standardowe leczenie nie odniosło oczekiwanych efektów. Badanie przeprowadzone w Washington University School of Medicine w St. Louis jest pierwszym, w którym pacjentom cierpiącym na depresję podano gaz rozweselający.

Nitrous-oxide-dimensions-3D-balls

Rys. 1 Podtlenek azotu

Przebadano 20 pacjentów, na których kliniczny sposób leczenia nie miał żadnego wpływu. Naukowcy odkryli, że dwie trzecie z nich po otrzymaniu podtlenku azotu doznało poprawy stanu zdrowia. Dla porównania, u jednej trzeciej z tych samych pacjentów zaobserwowano zmniejszenie objawów depresji po podaniu placebo. Pacjentów oceniano w dniu podania środka i dzień po.

Chociaż naukowcy z Wydziałów Anestezjologii i Psychiatrii oraz Instytutu Innowacyjnych Badań Psychiatrycznych im. Rodziny Taylorów, oceniali wpływ leczenia tylko dwa razy w ciągu 24 godzin, wyniki wyglądały obiecująco.

„Nasze badania muszą być powtórzone, ale uważamy, że stanowią dobry punkt wyjścia. Wierzymy, że terapia z zastosowaniem tlenku azotu(I) może pomóc wielu ludziom z depresją”, twierdzi kierownik badań Peter Nagele, profesor anestezjologii na Uniwersytecie Medycznym.

Aż jedna trzecia pacjentów z depresją nie reaguje na obecnie stosowane metody leczenia, co wskazuje na potrzebę opracowania bardziej skutecznej terapii. Gaz rozweselający jest atrakcyjną alternatywą, ponieważ jego efekty uboczne są ograniczone (najczęściej stanowią je nudności i wymioty) i ustępują bardzo szybko po zaprzestaniu wdychania gazu.

To powód, dla którego badacze uważają, iż poprawa w zakresie objawów następnego dnia jest prawdziwa, a nie stanowi efektu ubocznego podtlenku azotu. Ponadto, z  niepotwierdzonych ustaleń wynika, że u niektórych pacjentów poprawa trwała przez co najmniej jeden tydzień.

W ramach badania, pacjenci byli poddawani dwóm zabiegom. Ani badani, ani naukowcy nie znali kolejności, w jakiej zabiegi te zostały przeprowadzone. W jednej sesji, pacjenci otrzymywali mieszaninę gazową, której jedną połowę stanowił tlen, drugą – podtlenek azotu (tę samą mieszankę, jaką dentyści podają pacjentom). W drugiej sesji chorzy otrzymywali placebo: mieszaninę tlenu i azotu – dwóch głównych składników powietrza.

Preoxygenation_before_anesthetic_induction

Rys. 2 Podtlenek azotu stosuje się do znieczulania anestezjologicznego

Osoby były badane pod kątem nasilenia objawów takich jak smutek, poczucie winy, myśli samobójcze, niepokój i bezsenność dwie godziny po każdym zabiegu i ponownie następnego dnia. Dzień po zabiegu, u siedmiu pacjentów odnotowano łagodną poprawę objawów, podczas gdy siedmiu innych wykazało znaczną poprawę. Trzech chorych zgłosiło, że ich objawy zniknęły prawie całkowicie. U żadnego z pacjentów objawy nie pogorszyły się.

Tymczasem następnego dnia, po otrzymaniu placebo, u jednego pacjenta odnotowano gorsze symptomy, u pięciu – łagodną poprawę, natomiast u dwóch – znaczną poprawę.

„Wielu pacjentów po otrzymaniu podtlenku azotu zgłaszało szybką i znaczącą poprawę,” mówi Charles R. Conway, profesor psychiatrii. „Mimo że niektórzy pacjenci zgłaszali poprawę również po wdychaniu gazu placebo, było jasne, że to tlenek azotu(I) miał korzystny wpływ na chorych. Większość pacjentów zgłaszało, że czują się lepiej już po dwóch godzinach od zażycia gazu. Dla porównania, typowe doustne leki przeciwdepresyjne wywierają korzystne efekty antydepresyjne dopiero po co najmniej dwóch tygodniach.”

Przy standardowych lekach przeciwdepresyjnych, takich jak Prozac, Zoloft, Lexapro i innych selektywnych inhibitorach wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), pacjenci i ich lekarze często czekają kilka dni lub tygodni, aby dowiedzieć się, czy zabiegi działają.

„Jeśli nasze wyniki będą powtarzalne, szybko działający lek może być szczególnie przydatny u pacjentów z ciężką depresją, u których występuje ryzyko popełnienia samobójstwa i którzy potrzebują natychmiastowej pomocy,” mówi Charles F. Zorumski, profesor i kierownik Katedry Psychiatrii oraz dyrektor Instytutu im. Rodziny Taylorów. „Lek może być też stosowany do łagodzenia objawów tymczasowo, dopóki więcej konwencjonalnych zabiegów nie zacznie działać.”

Naukowcy twierdzą, że, aby dowiedzieć się, czy tlenek azotu(I) ma takie same korzyści u innych pacjentów z depresją, potrzebne są dalsze badania. Planują także testowanie wpływu różnych stężeń gazu rozweselającego na objawy depresji. Badania te rozpoczną się wkrótce.

„To trochę dziwne, że nikt nigdy nie myślał o użyciu rozweselającego leku w leczeniu pacjentów, u których głównym objawem jest to, że są oni tak bardzo smutni,” dodaje Nagele.

1. Peter Nagele, Andreas Duma, Michael Kopec, Marie Anne Gebara, Alireza Parsoei, Marie Walker, Alvin Janski, Vassilis N. Panagopoulos, Pilar Cristancho, J. Philip Miller, Charles F. Zorumski, Charles Conway. Nitrous Oxide for Treatment-Resistant Major Depression: a Proof-of-Concept Trial. Biological Psychiatry, 2014; DOI: 10.1016/j.biopsych.2014.11.016
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141210074146.htm

Opracowała: Agnieszka Krawczyk