Globalne ocieplenie – morderca Waszych wnucząt cz.1

,,Globalne ocieplenie nie istnieje, bo dziś było mi zimno. Poza tym, świetne wiadomości: Głód na świecie skończony,  bo przed chwilą jadłem’’[1].

Liczba opinii, osądów, ocen, teorii i ,,faktów naukowych’’ na temat globalnego ocieplenia jest doprawdy ogromna. Inne nazwy tego zjawiska to: efekt cieplarniany, zmiana klimatu i ocieplenie klimatu. Podczas rozważań nad tym zagadnieniem, nasuwa się wiele nurtujących pytań: Czy klimat w ogóle się zmienia? Jeśli tak, to czy te zmiany są dla nas niebezpieczne?

global-warming-347499_1280

Źródło: www.pixabay.com

Mamy do wyboru wiele źródeł informacji. Tłumy ,,sceptyków” publikują pseudonaukowe, internetowe komentarze, złudnie przypominające elaboracje naukowców. Znajdziemy w nich wykresy i fachową terminologię, jednak wydźwięk tego rodzaju wpisów jest zazwyczaj negatywny i stawia w złym świetle osoby, które wiedzą, że globalne ocieplenie jest realnym zagrożeniem. Politycy także ulegają manipulacji i nazywają zmiany klimatyczne mistyfikacją lub spiskiem, ignorując bogaty dorobek naukowy.

IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) to stowarzyszenie naukowców, którzy przygotowują raporty dotyczące klimatu i jego zmian. Warto dodać, że nie otrzymują wynagrodzenia za tę działalność. Kolejną organizacją, która udostępnia rzetelne informacje na ten temat jest NASA (National Aeronautics and Space Administration). Jest to instytucja, która wysłała ludzi na Księżyc, a łazik Curiosity na Marsa. Ponadto współtworzy Międzynarodową Stację Kosmiczną, wspomaga Europejską Agencję Kosmiczną w obsłudze misji Rosetta, i jak żadna inna organizacja przyczyniła się do podwyższenia standardu życia na Ziemi. Członkowie tych stowarzyszeń to ludzie, dla których badanie i opisywanie praw natury jest pasją i sposobem na życie. Naukowcy, którzy mają świadomość, że przy obecnym poziomie zaawansowania technologicznego, Ziemia jest jedynym dostępnym dla ludzi miejscem zapewniającym warunki do przeżycia. Zatem nie mamy wątpliwości, że to właśnie im należy zaufać, chcąc zdobyć informacje na temat globalnego ocieplenia.

Postawmy sprawę jasno: NASA na swojej stronie internetowej informuje, że 97% naukowców (zajmujących się klimatem), zgodnie twierdzi, iż średnia temperatura atmosfery sukcesywnie rośnie i nic nie wskazuje na to, że przestanie. Pod tym samym adresem internetowym można znaleźć również oświadczenia osiemnastu stowarzyszeń naukowych [2]. Wszystkie zgodnie twierdzą, że zmiany klimatyczne już zachodzą, i że jest to proces postępujący, a ludzka aktywność (głównie emisja gazów cieplarnianych) jest niezaprzeczalnie jego powodem. Owe organizacje zaznaczają także, że zignorowanie tych zmian, jest potencjalnie jednym z poważniejszych zagrożeń dla przyszłych pokoleń. Według Dereka Mullera, twórcy youtubowego kanału Veritasium, społeczeństwo wykazuje tendencję do bagatelizowania zmian klimatycznych, ponieważ są one nudne – nie powodują nagłych zmian w naszym życiu. Nie jest to ogromna asteroida pędząca w stronę Ziemi, ani wybuch superwulkanu, nie możemy gołym okiem zobaczyć gazów cieplarnianych. Konsekwencje będą wyraźnie widoczne dopiero za kilkadziesiąt lat i to kolejne pokolenia znajdą się w tarapatach, jeżeli już teraz nie zaczniemy reagować.

W czasach Internetu,  informacje oparte o rzetelne badania naukowe odgrywają ogromną rolę w zwiększaniu świadomości na temat zmian klimatu. W następnym artykule przedstawię wpływ dwutlenku węgla i jego emisji na globalne ocieplenie.

Cz.2 http://wiedza.alkahest.umcs.pl/dwutlenek-wegla-niewidzialny-sabotazysta/

Cz.3 http://wiedza.alkahest.umcs.pl/orbitalne-obserwatorium/

  1. Stephen Colbert, wpis na twitterze z 19 listopada @StephenAtHome
  2. http://climate.nasa.gov/scientific-consensus/
  3. http://climate.nasa.gov
  4. https://www.youtube.com/watch?v=OWXoRSIxyIU&list=UUHnyfMqiRRG1u-2MsSQLbXA 13 nieporozumień na temat globalnego ocieplenia

Opracował: Szczepan Głodzik

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*