Hodowanie naczyń krwionośnych w tydzień

Technologia tworzenia nowych tkanek z komórek macierzystych poszła daleko naprzód. Trzy łyżki krwi to wszystko, co jest potrzebne, aby wyhodować nowe naczynie krwionośne zaledwie w siedem dni. Zostało to pokazane w nowym badaniu z Akademii Sahlgrenska i Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska opublikowanym w EBioMedicine.

Hodowanie naczyń krwionośnych w tydzień

Rys.1 Przygotowywanie naczyń krwionośnych w laboratorium, prawa autorskie: Robert Emilsson

Zaledwie trzy lata temu pacjent Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska otrzymał przeszczep naczynia krwionośnego wyhodowanego z jego własnych komórek macierzystych. Suchitra Sumitran-Holgersson, profesor Biologii Transplantacyjnej Akademii Sahlgrenska oraz Michael Olausson, chirurg/Dyrektor Medyczny Centrum Przeszczepów i profesor  Akademii Sahlgrenska wpadli na pomysł, zaplanowali i użyli nowej metody.

Profesorowie Sumitran-Holgersson i Olausson opublikowali nowe badanie w EBioMedicine opierające się na dwóch różnych transplantacjach, które zostały przeprowadzone w 2012 roku w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska. Pacjenci, dwoje małych dzieci, było w tym samy stanie, co  pierwszy przypadek – brakowało im żyły, która przechodzi z przewodu pokarmowego do wątroby.

„Kolejny raz użyliśmy komórek macierzystych pacjentów do wyhodowania nowego naczynia krwionośnego, które pozwoliło współpracować tym dwóm organom prawidłowo” mówi profesor Olausson.

Tym razem jednak profesor Sumitran-Holgersson znalazła sposób, aby wyodrębnić komórki macierzyste, który nie wymaga pobierania ich ze szpiku kostnego.

„Wiercenie w szpiku kostnym jest bardzo bolesne” mówi. „Przyszło mi do głowy, że musi istnieć sposób aby uzyskać komórki z krwi”.

Fakt, że pacjenci byli tak młodzi napędzał gorliwość poszukiwania nowego sposobu. Metoda wymaga pobrania 25 ml ( około 2 łyżek) krwi, minimalną ilość potrzebną do uzyskania wystarczającej ilości komórek macierzystych.

Pomysł profesor Sumitran-Holgersson okazał się prześcignąć jej najśmielsze oczekiwania – metoda ekstrakcji zadziałała idealnie za pierwszym razem.

„Krew sama przyspieszała wzrost nowej żyły” mówi profesor Sumitran-Holgersson. „ Cały proces trwał tylko tydzień, a nie miesiąc jak w pierwszym przypadku.  Krew zawiera substancję, które w naturalny sposób wspomagają wzrost”.

Profesorowie Olausson i Sumitran-Holgersson do tej pory wyleczyli trzech pacjentów. Dwoje z nich nadal mają się dobrze i mają żyły, które funkcjonują tak jak powinny. W trzecim przypadku dziecko jest pod nadzorem medycznym, ale wynik jest bardziej niepewny.

Pracownicy naukowi osiągnęli właśnie cel – mogą unikać bolesnego pobierania próbek szpiku kostnego i zakończyć cały proces w przeciągu tygodnia.

„Sądzimy, że ten postęp techniczny może doprowadzać do propagowania metody na korzyść dodatkowych grup pacjentów, taki jak ci z żylakami albo zawałem serca, którzy  potrzebują nowych naczyń krwionośnych” mówi  profesor Holgersson . „Naszym marzeniem jest zdolność wyhodowania kompletnych organów jako sposobu pokonania obecnego niedoboru od dawców”.

1. Michael Olausson, Vijay Kumar Kuna, Galyna Travnikova, Henrik Bäckdahl, Pradeep B. Patil, Robert Saalman, Helena Borg, Anders Jeppsson, Suchitra Sumitran-Holgersson. In vivo application of tissue-engineered veins using autologous peripheral whole blood: A proof of concept study. EBioMedicine, 2014; DOI: 10.1016/j.ebiom.2014.09.001
  2. http://www.sahlgrenska.gu.se/english/news_and_events/news/News_Detail/?languageId=100001&contentId=1242371&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fwww.sahlgrenska.gu.se%2Faktuellt%2Fnyheter%2FNyheter%2BDetalj%2F%2Fskapar-ett-helt-nytt-blodkarl-pa
  3. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141024101256.htm

Opracowała: Małgorzata Jabłońska