Ibuprofen prowadzi do wydłużenia życia przedstawicieli niektórych gatunków

Według naukowców z A&M AgriLife Research w Texasie, ibuprofen – popularny, dostępny bez recepty lek zwalczający ból i gorączkę, może okazać się kluczem do dłuższego i zdrowszego życia. Swoje przypuszczenia opierają na dotychczasowych badaniach, w trakcie których regularne dawki ibuprofenu podawane były przedstawicielom kilku różnych gatunków[1].

Ibuprofen prowadzi do wydłużenia życia przedstawicieli niektórych gatunków

Rys. 1 Cząsteczka ibuprofenu

Wstępnie naukowcy wykorzystali w swoich badaniach drożdże piekarskie, w przypadku których zaobserwowano wydłużenie życia po podaniu im ibuprofenu. Takie same efekty zaobserwowano u małych robaków i muszek owocówek. Pozytywnym skutkiem była także poprawa ich zdrowia.  Według dr Michaela Plymerenisa, biochemika z AgriLife Research, dostarczanie tym organizmom dawek ibuprofenu porównywalnych do tych rekomendowanych ludziom, wydłużało ich życie o 15% w stosunku do przewidywanej długości życia dla danego gatunku.

Naukowcy nie znają jeszcze dokładnego mechanizmu, który tłumaczyłby to zjawisko. Wiadome jest jednak, że w przypadku drożdży, ibuprofen wstrzymuje wychwyt tryptofanu – jednego z aminokwasów egzogennych dla ludzi.

Ibuprofen, jest związkiem organicznym, będącym pochodną kwasu propionowego. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o dodatkowym działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Został zsyntetyzowany we wczesnych latach 60-tych XX wieku w Anglii. Najpierw był dostępny tylko na receptę, co zmieniło się w latach 80-tych, po jego rozpowszechnieniu. Światowa Organizacja Zdrowia umieściła wówczas ibuprofen na liście leków podstawowych, niezbędnych w opiece zdrowotnej. Pomimo że stosowany od dawna, nikt jak do tej pory nie przypuszczał, że może mieć on pozytywny wpływ na zdrowie i długość życia.

  1. PLoS Genetics 2014: http://dx.doi.org/10.1371/journal.pgen.1004860
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141218141004.htm

Opracowała: Emilia Strzałka

Korekta: Łukasz Kurach

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*