Innowacyjne technologie przekształcają fibroblasty do nowych ról

Jako główny składnik tkanek w organizmie, fibroblasty są najbardziej powszechnym typem komórek. Korzystając z tej łatwiej dostępności, naukowcy z Perelman School of Medicine odkryli sposób na modyfikowanie fibroblastów do funkcjonalnych melanocytów – komórek produkujących pigment w organizmie. Metoda ta ma bezpośrednie i ważne znaczenie dla opracowania nowych terapii w zwalczaniu chorób skóry takich jak bielactwo, ale również odkrywania strategii do leczenia czerniaka.

Mikrofilamendid, mitokondrid ja tuum fibroblastis

Rys. 1 Fibroblast

Nowa technika polega na pośrednim wycinaniu komórkowym. „ Z racji, że fibroblasty będą bezpośrednio przekształcone do melanocytów, komórki te nie mają działania rakotwórczego” – mówi autor badania dr Xiaowei Xu. Dzięki terapii komórek macierzystych, medycyna uczy się wykorzystywać wyspecjalizowane komórki w innowacyjnych metodach leczenia klinicznego. Jednak kontrolowanie tego procesu nie jest proste. Trudno jest ustalić konkretne czynniki transkrypcyjne, potrzebne do utworzenia pożądanego rodzaju komórek, które zdolne będą do funkcjonowania w organizmie i nie będą powodowały zmian nowotworowych.

Doktor Xu i jego współpracownicy zaczęli od identyfikacji konkretnych czynników transkrypcyjnych ważnych dla rozwoju komórek melanocytów. Po wykonaniu testu przesiewowego wyróżnili trzy główne, niezbędne czynniki transkrypcyjne. Naukowcy dokonali testów na mysich zarodkach. W tym celu wprowadzili kombinację czynników transkrypcyjnych do fibroblastów. Kolejnym krokiem było powtórzenie czynności w komórkach ludzkiego płodu. Badania potwierdziły, że komórki zaczęły funkcjonować jako melanocyty. Nie różniły się one niczym od normalnych melanocytów.

Metoda ta może być nowym sposobem na walkę z czerniakiem. „Generując melanocyty z fibroblastów możemy dowiedzieć się, dlaczego u pacjenta łatwo rozwija się czerniak, a także mamy możliwość korzystania z komórek organizmu bezpośrednio do badań przesiewowych dla nowych związków, które mogą zapobiegać powstawaniu raka”.

Według badaczy jednym z najważniejszych elementów odkrycia jest to, że fibroblasty to powszechnie występujący typ komórek w ludzkim organizmie, co może przyczynić się do przekształcania ich w inne komórki, a to z kolei spowodować może odkrycie kolejnych zastosowań terapii komórkowej.

1. PubMed 1971: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/5132594

2. http://phys.org/news/2014-12-technology-reprograms-skin-fibroblasts-role.html

Opracowała: Anna Skorupa

Korekta: Łukasz Kurach

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*