Istotny związek pomiędzy używaniem konopi a wystąpieniem objawów manii

Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick odkryli dowody sugerujące istotny związek między zażywaniem pochodnych konopi oraz wystąpieniem i nasileniem objawów manii. W artykule opublikowanym w Journal of Affective Disorders[1], naukowcy zdrowia psychicznego z  Warwick Medical School zbadali skutki zażywania konopi indyjskich. Literatura próbą 2391 osób, którzy doświadczyli objawów manii.

seedling-1062908_1920

Objawy manii są częścią afektywnej choroby dwubiegunowej i mogą obejmować uczucie przetrwałego uniesienia, zwiększoną energię i nadpobudliwość, a także zmniejszać zapotrzebowanie na sen. Mania może również sprawić, że ludzie czują się źle, są agresywni, mogą słyszeć głosy i mieć urojenia.

Główny autor badań, dr Steven Marwaha powiedział: „Wcześniej nie było jasne, czy zażywanie konopi pociąga za sobą epizody maniakalne. Chcieliśmy odpowiedzieć sobie na dwa pytania – czy używanie konopi prowadzi do zwiększonego występowania objawów manii lub epizodów maniakalnych u osób z wcześniej istniejącą chorobą dwubiegunową.? ale także, czy używanie konopi zwiększa ryzyko wystąpienia objawów manii u osób bez wcześniej istniejącej afektywnej choroby dwubiegunowej?”.

Naukowcy przyjrzeli się wielu wcześniejszym badaniom i stwierdzili, że używanie konopi poprzedzało wystąpienie objawów manii. Dr Marwaha powiedział: „Związek pomiędzy zażywaniem pochodnych konopi, a wystąpieniem objawów maniakalnych, sugeruje potencjalny przyczynowy wpływ zażywania konopi indyjskich na rozwój manii. Jest znaczący związek. „

Dr Marwaha powiedział również, że zażywanie konopi indyjskich znacząco pogorszało objawy manii u osób, u których wcześniej zdiagnozowano afektywnej chorobę dwubiegunową. Dodał: „Istnieje niewiele badań dotyczących tego zjawiska, co sugeruje, że jest to stosunkowo zaniedbany problem kliniczny. Sugerujemy jednak, że może być to głównym problemem wcześnie rozwijającej się afektywnej choroby dwubiegunowej. Potrzebne są dalsze badania w celu rozważenia konkretnych zależności z uwzględnieniem podatności genetycznej i  środowiskowych czynników ryzyka.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że marihuana jest najczęściej stosowanym narkotykiem przez dzieci poniżej 18. roku życia. Dlatego też powinniśmy być szczególnie tego świadomi i reagować na problemy, jakie może spowodować zażywanie konopi indyjskich w dorastającej populacji.

1. Melanie Gibbs, Catherine Winsper, Steven Marwaha, Eleanor Gilbert, Matthew Broome, Swaran P. Singh. Cannabis use and mania symptoms: A systematic review and meta-analysis. Journal of Affective Disorders, 2015; 171: 39 DOI: 10.1016/j.jad.2014.09.016

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150210160101.htm

Opracowała: Anna Marczewska