Jak odzyskać złoto z elektroniki?

Metale szlachetne są powszechnie wykorzystywane jako spoiwo elementów w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych takich jak: telefony, laptopy, kamery i wiele innych. Typowa słuchawka telefoniczna zawiera około 0,2 g złota, które można odzyskać na wiele stosunkowo prostych sposobów niejednokrotnie niewymagających specjalnych umiejętności. Technolog Lloyd Murchison w ciągu trzech miesięcy odzyskał ze sprzętu elektrycznego ilość złota odpowiadającą kwocie 1,600 $. Należy jednak mieć na uwadze, że w świetle polskiego prawa odzysk złota domowym sposobem jest nielegalny. Poniższe doświadczenie można przeprowadzać jedynie w celach badawczych.

odzysk złota z elektroniki

Rys.1 Roztwory, w których znajdują się pozłacane piny

Pierwszym etapem odzysku złota jest pozyskiwanie surowca. Największe ilości złota zawierają karty SIM,  elementy płyty głównej oraz styki poszczególnych kart modułowych. Znacznie więcej złota zawiera stara elektronika – z jednego urządzenia wideo można uzyskać do 56 g złota. Uzyskane podzespoły należy umieścić w szklanym naczyniu. W osobnym pojemniku należy wymieszać kwas solny i 3% nadtlenek wodoru (wodę utlenioną) w stosunku  2:1. Otrzymany roztwór należy wlać do odseparowanych elementów oraz odczekać tydzień, pamiętając o tym, aby całość codziennie mieszać za pomocą bagietki bądź pręta z tworzywa sztucznego. Z upływem czasu roztwór przyjmie ciemne zabarwienie, a „złote płatki” odpadną od metalicznych podzespołów i będą unosić się na powierzchni.

Kolejnym etapem jest filtracja. Roztwór znad części metalicznych należy ostrożnie przefiltrować. Następnie trzeba przepłukać pozostałości wodą w celu odzyskania z  nich potencjalnych płatków złota. Po kilkakrotnym przeprowadzeniu tego etapu należy przemyć otrzymane płatki złota metanolem, a następnie wodą.

Ostatnim etapem jest stopienie złota. Przystępując do tego etapu należy pamiętać o odzieży ochronnej oraz okularach. Za pomocą palnika rozgrzej porcelanowy tygiel i dodaj trochę boraksu, który bez problemu dostaniesz w aptece. Dodatek boraksu ma na celu obniżenie temperatury topnienia złota, zapobiega także rozpryskiwaniu się metalu. Gdy boraks zacznie mięknąć – dodaj płatki złota. Ogrzewaj tygiel do momentu całkowitego stopienia złota. Po stopieniu, ozięb złoto w celu mechanicznego usunięcia zestalonego boraksu.

  1. http://www.wired.co.uk/magazine/archive/2014/03/how-to/extract-gold-from-electronics
  2. Waste Management, J.Bogner, Chapter 10

Opracowała: Anika Szady

Korekta: Maciej Bielak-Wolanin

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*