Jak skuteczniej zwalczać szkodniki

Regine Gries z Simon Fraser University na potrzeby badań pozwoliła pogryźć się pluskwom. Te uciążliwe owady żywiące się krwią ssaków (w tym człowieka) ukąsiły panią biolog w przedramiona około 180 000 razy. Wszystko to w imię nauki, co pozwoliło odkryć niezidentyfikowany feromon pluskwy. Może to pomóc w zwalczaniu tych niesympatycznych owadów.

Ciężko usuwa się pluskwy domowe z budynków, jest to kosztowny i frustrujący proces. Wielu naukowców pracuje nad doskonaleniem metod wykrywania tych zwierząt, istniejące techniki są często drogie i zbyt czasochłonne. Badacze uważają, że pułapki z fermonami mogą być niedrogim sposobem na usunięcie tego problemu w dość łatwy sposób.

1024px-Adult_bed_bug,_Cimex_lectularius

Rys. 1 Dorosła pluskwa

Naukowcy omijali ważny element feromonowej układanki, a mianowicie związek nazywany arestantem, który pluskwy używają do wzajemnej komunikacji. W taki sposób przekazują sobie informacje o tym  czy dane siedlisko jest bezpieczne.

Zespół biologów i chemików z Simon Fraser University w Kanadzie rozwiązał tą zagadkę. Stwierdzili, że ten tajemniczy związek to histamina – heterocykliczna amina produkowana przez człowieka podczas odpowiedzi immunologicznej. Histaminę znaleziono w odchodach i pancerzu, który zrzuca pluskwa. Ten rodzaj odpadów gromadzi się w pobliżu źródła pożywienia. Naukowcy planują wykorzystać to odkrycie w produkcji pułapek na insekty.

Badacze stwierdzili obecność histaminy przy użyciu spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego i chromatografii gazowej (spektrometrii mas). By zbadać w warunkach laboratoryjnych potencjalny feromon, zespół musiał „zebrać duże ilości pancerzyków i kału, aby zidentyfikować co było arestantem,” mówi Britton. Owady potrzebowały dużej ilości pożywienia, dlatego Regine Gries zdecydowała dać się pogryźć przez pluskwy.

Jak skuteczniej zwalczać szkodniki 1

Rys. 2 Wzór histaminy

Ustalono, że poza histaminą pluskwy produkują też pięć kluczowych lotnych związków organicznych, w tym 2-heksanon i DMDS co przyciąga inne osobniki. Uzbrojeni w tą wiedzę, naukowcy stworzyli mieszaninę z histaminą i lotnymi związkami, która jest przynętą dla insektów. Ponieważ są to związki łatwe do syntezowania, Britton twierdzi, że koszt wynalazku wynosi mniej niż 10 centów. Testy wykonane w Vancouver potwierdziły skuteczność pułapki.

Entomolog Kenneth F. Haynes z University of Kentucky jest podekscytowany wynikami badań: „to przełom w likwidacji tego szkodnika.” Gerhard Gries mówi, że współpraca z kanadyjską firmą Contech Enterprises, zajmującej się produkcją przyjaznych dla środowiska środków przeciw szkodnikom sprawi, że pułapka będzie dostępna w sprzedaży od przyszłego roku.

1. Bed Bug Aggregation Pheromone Finally Identified. Regine Gries, Robert Britton, Michael Holmes, Huimin Zhai, Jason Draper, Gerhard Gries.  Angewandte Chemie International Edition, 2014; DOI: 10.1002/anie.201409890

2. http://cen.acs.org/articles/93/i1/Chemical-Cocktail-Lures-Bedbugs.html

Opracowała: Olga Polakowska

Korekta: Karol Madejczyk

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*