Kwas liponowy – przyjaciel naszych „ zegarów biologicznych”

Naukowcy odkryli możliwe wyjaśnienie zaskakujących efektów biologicznych, które są związane z mikroelementem – kwasem liponowym. Według badaczy kwas ten potrafi zresetować i synchronizować rytmy okołodobowe, czyli tzw. zegar biologiczny[1].

Kwas liponowy – przyjaciel naszych „ zegarów biologicznych”

Wpływ kwasu liponowego na właściwy rytm dobowy wynika z jego udziału w wielu ważnych funkcjach biologicznych, takich jak odporność na stres, czynność serca, równowaga hormonalna, wydajność mięśni, metabolizm glukozy czy proces starzenia się. W ciągu ostatnich lat jest obiektem badań naukowców z całego świata, którzy w dalszym ciągu starają się odkryć nieznane wcześniej efekty tego mikroelementu.

Jako antyutleniacz i związek niezbędny do metabolizmu tlenowego, można go znaleźć w dużych ilościach w podrobach i liściastych warzywach, takich jak szpinak czy brokuły.

Tory Hagen, współautor badań wyjaśnia, że „rytmy okołodobowe to cykle dnia i nocy, które mają wpływ na nasze codzienne procesy biologiczne. Im bardziej zwiększymy naszą wiedzę w tym temacie, tym większy będzie ich udział w wielu aspektach życia”. Prawie jedna trzecia wszystkich genów ma wpływ na dobowy rytm, który jeżeli nie jest zbilansowany, może odgrywać znaczącą rolę w powstawaniu chorób serca, stanów zapalnych, zaburzeń hormonalnych i w innych obszarach. Szczególne znaczenie mają zaburzenia rytmów okołodobowych związanych z wiekiem. W jednym z badań wzięto pod uwagę zegar dobowy wątroby. Metabolizm lipidów w wątrobie jest ważny dla normalnego użytkowania energii, zaś występujące odchylenia mogą przyczyniać się do powstania tzw. „zespołu metabolicznego”, który u milionów ludzi zwiększa ryzyko powstania chorób serca, cukrzycy i raka.

W prowadzonym badaniu naukowcy podawali zwierzętom laboratoryjnym wysokie dawki kwasu liponowego, wyższe niż mogłyby być osiągnięte w normalnej diecie, a następnie monitorowali liczbę białek, które mogą mieć wpływ na zakłócenia zegara biologicznego u starszych zwierząt. Okazało się, że kwas ten pomaga regulować niektóre zaburzenia czynności wątroby, które występują  często u osób w podeszłym wieku i znacznie poprawia funkcjonowanie rytmów okołodobowych.

Celem badań zespołu jest więc poszerzenie wiedzy na temat zdolności do dłuższego życia oraz  działań, które przyczynią się do poprawy zdrowia i synchronizacji funkcji życiowych człowieka. Dalsze analizy mają za zadanie zbadać procesy i ich rolę w funkcjonowaniu zegara dobowego oraz wyznaczyć trwałe i optymalne poziomy spożycia, które będą niezbędne do poprawy zdrowia.

  1. Biochemical and Biophysical Research Communications 2014
  2. http://phys.org/news/2014-07-lipoic-acid-synchronize-biological-clock.html

Opracowała:  Anna Skorupa

Korekta: Łukasz Kurach

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*