Lekarz, który przeżył zakażenie wirusem Ebola otrzymał eksperymentalne leczenie odwykowe

28 września 2014 roku, u 38-letniego lekarza, który był odpowiedzialny za leczenie jednostek zakażonych wirusem Ebola w Lakka, Sierra Leone, pojawiła się wysoka gorączka i biegunka. Jeszcze w tym samym dniu badanie wykazało pozytywny wynik testu na obecność wirusa. Lekarz został przetransportowany do Szpitala Uniwersyteckiego we Frankfurcie w piątym dniu jego choroby, gdzie umieszczono go w warunkach ścisłej izolacji.

Ebola_virus_em

Rys. 1 Wirus Ebola

W ciągu 72 godzin po przyjęciu rozwinęły się u niego oznaki wycieku naczyniowego, co skutkowało  niewydolnością wielu narządów, w tym płuc, nerek i przewodu pokarmowego. Podłączono go do respiratora i przeprowadzono dializę nerek. Podano mu także antybiotyki, w połączeniu z 3-dniową kuracją eksperymentalnym lekiem o nazwie FX06 – peptydem pochodzącym z fibryny, która powoduje zmniejszenie przecieków naczyniowych i ich powikłań u myszy z wstrząsem krwotocznym.

Zaobserwowano wyraźną poprawę funkcji naczyń krwionośnych i układu oddechowego po zastosowaniu środków intensywnej opieki i leczenia farmaceutykami. Po 30 dniach obserwacji, nie wykryto w surowicy krwi pacjenta materiału genetycznego wirusa Ebola. Pacjent został zwolniony ze szpitala i przebywa teraz ze swoją rodziną.

„Mimo, że pacjent był w stanie krytycznym, byliśmy w stanie podtrzymać go na tyle długo, aby jego organizm rozpoczął produkcję przeciwciał oraz zniszczył wirusa”, wyjaśnia dr Wolf.

„Pokazaliśmy jak intensywna terapia z powodzeniem może być stosowane w ściśle określonych warunkach izolacji, by poprawić rokowania wyleczenia pacjentów zakażonych wirusem Ebola „, dodaje profesor Zacharowski, szef Departamentu Anestezjologia i Intensywnej Terapii w Szpitalu Uniwersyteckim we Frankfurcie.

Autorzy zapowiadają testowanie FXo6 w próbach klinicznych.

1. Timo Wolf, Gerrit Kann, Stephan Becker, Christoph Stephan, Hans-Reinhardt Brodt, Philipp de Leuw, Thomas Grünewald, Thomas Vogl, Volkhard A J Kempf, Oliver T Keppler, Kai Zacharowski. Severe Ebola virus disease with vascular leakage andmultiorgan failure: treatment of a patient in intensive care. The Lancet, December 2014 DOI: 10.1016/S0140-6736(14)62384-9

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141218205801.htm

Opracowała: Anna Marczewska