Mikroplastik obecny w soli morskiej

Malutkie kawałki plastiku, zwane mikroplastikiem, są obecne w różnych wodach na całym świecie i gromadzą się w ciałach wodnych stworzeń, w tym ryb i skorupiaków. Naukowcy, po zbadaniu próbek komercyjnych, chińskich produktów wykazali, że mikroplastik może być również obecny w soli morskiej.

Mikroplastik obecny w soli morskiej

Rys.1 Mikrocząsteczki plastiku stosowanego m.in. w kosmetykach są tak małe, że przedostają się przez filtry w oczyszczalni ścieków i trafiają do środowiska

Mikroplastik to cząsteczki plastiku o wielkości nie przekraczającej 5 mm. Pochodzą one z wielu źródeł, w tym odpadów przemysłowych, produktów do pielęgnacji ciała oraz tworzyw sztucznych rozkładających się w środowisku. Nieznany jest dokładny wpływ takich cząsteczek na organizmy wodne oraz ludzi spożywających owoce morza, ale eksperci wyrazili obawy, co do potencjalnych skutków zdrowotnych. Otóż niektóre badania laboratoryjne wykazały, że plastik o wielkości rzędu nm może wnikać do komórek i powodować uszkodzenie tkanek. Ze względu na potencjalne zagrożenie zdrowia człowieka, naukowcy postanowili sprawdzić czy mikroplastik jest obecny w soli morskiej. Sól morską otrzymuje się poprzez odparowanie wody morskiej i stanowi popularną alternatywę dla zwykłej soli kuchennej, która pochodzi ze źródeł podziemnych.

Naukowcy przebadali 15 rodzajów soli ( w tym morskiej, jeziornej, kamiennej i studziennej pochodzącej ze złóż podziemnych). Sól morska zawierała największą zawartość mikroplastiku w ilości od 550 do 681 cząsteczek plastiku w 1 kilogramie przyprawy. Sól kamienna i studzienna również zawierały plastik  (7-204 cząstek na kilogram), co sugeruje, że sól musi ulegać zanieczyszczeniu w trakcie procesu jej przetwarzania.

Zakładając, że dorosły człowiek będzie spożywać sól morską w ilości zalecanej dla prawidłowego funkcjonowania, to potencjalnie może wprowadzić do organizmu około 1000 mikrocząsteczek plastiku rocznie tylko z tego źródła. W celu porównania przeprowadzono inne badania, które wykazały, że Europejczycy spożywają około 11000 mikroplastiku rocznie pochodzącącego ze skażonych skorupiaków[1].

Problem zanieczyszczenia wód mikroplastikiem wydaje się być istotnym zagrożeniem. W 2015 roku w Kanadzie zakazano stosowania mikrogranulek w kosmetykach, a w USA zakaz ten będzie obowiązywał od 1 lipca 2017 roku. Od 2013 roku firmy Johnson & Johnson oraz Procter & Gamble stopniowo wycofują ze swoich produktów mirokoziarna polietylenowe celem ich wyeliminowania do końca 2017 roku podobnie jak firma L’Oréal. Od stycznia 2016 roku mikrogranulek nie powinny zawierać również kosmetyki do pielęgnacji ciała firmy Adidas[2]. Od 2012 roku można pobrać specjalną aplikację na telefon pozwalającą na zeskanowanie konkretnego produktu i sprawdzenie czy zawiera on plastik (aplikacja stworzona w ramach akcji ,,Załatw mikrogranulki”)[3].

1. http://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/presspacs/2015/acs-presspac-december-16-2015/some-sea-salt-in-china-contaminated-with-microplastics.html
  2. http://ekotropiciel.pl/na-eko-tropie/newsy/item/441-szkodliwe-mikrogranulki-zakazane
  3. http://stopmikrogranulkom.pl/index.php/78-mikrogranulki-z-tworzywa/97-problem-mikrogranulek-w-kosmetykach-i-w-%C5%9Brodowisku.html

Opracowała: Ilona Sadok