Minimalna zależność między marihuaną a schizofrenią lub psychozą

W ubiegłym roku rząd Wielkiej Brytanii przeklasyfikował marihuanę z narkotyku klasy C do klasy B, częściowo z obawy, że marihuana, zwłaszcza silniejszych odmian, może zwiększać ryzyko schizofrenii u młodych ludzi. Jednak dowody na związek między konopią i schizofrenią lub psychozą pozostają kontrowersyjne. Nowe badanie sugeruje, że może zaistnieć sytuacja, w której powstrzymujemy tysiące osób zażywających konopie indyjskie w celu zapobieżenia jednemu przypadkowi schizofrenii.

Minimalna zależność między marihuaną a schizofrenią lub psychozą

Rys.1 Susz kwiatów konopi

Naukowcy z Bristolu, Cambridge i Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej wzięli pod uwagę najnowsze informacje na temat: liczby osób zażywających konopie indyjskie, ryzyka zachorowania na schizofrenię, a także ryzyka, że zażywanie konopi indyjskich spowoduje schizofrenię. Następnie oszacowali ile osób zażywających marihuanę musi zostać powstrzymanych, aby zapobiec jednemu przypadkowi schizofrenii. Badania wykazały, że konieczne byłoby zatrzymanie 2800 silnie uzależnionych pośród młodych mężczyzn i ponad 5000 – u młodych kobiet, aby uniknąć jednego przypadku zachorowania na chorobę psychiczną! Wśród „lekkich” użytkowników konopi, liczby te wzrastają odpowiednio do ponad 10 000 młodych mężczyzn i prawie 30 000 młodych kobiet.

To tylko część historii. Działania, mające na celu zapobiec zażywaniu konopi, zazwyczaj nie odnoszą sukcesu u wszystkich osób. W zależności od tego, jak skuteczna jest interwencja, istnieje konieczność leczenia nawet większej liczby zażywających narkotyk w celu osiągnięcia tysiąca pomyślnych wyników niezbędnych, aby zapobiec bardzo niewielu przypadkom schizofrenii.

Matt Hickman, jeden z autorów raportu opublikowanego w czasopiśmie Addiction, powiedział, że „Zapobieganie zażywaniu konopi jest ważne z wielu powodów – w tym zmniejszeniu uzależnienia od tytoniu i narkotyków oraz poprawy wyników w szkole. Zebrane przez nas informacje sugerują jednak, że koncentrując się na schizofrenii, możemy zostać wprowadzeni w błąd. Nasze badania nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy marihuana powoduje schizofrenię, ale dowodzą, że wiele osób musiałoby zrezygnować z konopi, aby mieć wpływ na liczbę osób ze schizofrenią. Pozytywny wpływ reklasyfikowania marihuany, jako narkotyku typu B, na ilość osób ze schizofrenią czy psychozami jest więc bardzo wątpliwy .”

1. Hickman et al. If cannabis caused schizophrenia-how many cannabis users may need to be prevented in order to prevent one case of schizophrenia? England and Walescalculations. Addiction, 2009; 104 (11): 1856 DOI:10.1111/j.1360-0443.2009.02736.x
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091022101538.htm

Opracowała: Agnieszka Krawczyk