Może i Ty znajdziesz bozon Higgsa?

Wielki Zderzacz Hadronów  (Large Hadron Collider – LHC) to największy na świecie akcelerator cząstek. Od jakiegoś czasu dane pochodzące z eksperymentów na tym właśnie urządzeniu są dostępne online! Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN udostępniła swoje wyniki nie tylko dla naukowców, ale także np. do celów edukacyjnych, tak aby mogli z nich korzystać uczniowie na całym świecie. Jak mówi dyrektor CERN Rolf Heuer, „Naukowcy mają nadzieję, że zainspiruje to wielu, także uczniów i studentów, do odkrywania fascynującego świata fizyki.”

Może i Ty znajdziesz bozon Higgsa

CERN od dawna stosuje politykę otwartości, publikując swoje badania i odkrycia za darmo, tak aby każdy mógł z nich skorzystać. Rozszerzając tę inicjatywę, organizacja zaakceptowała politykę wolnego dostępu, dzięki czemu dane z badań przeprowadzonych na Wielkim Zderzaczu Hadronów będą publikowane przez kilka najbliższych lat.

Pierwszą partią danych, która została opublikowana, są informacje pochodzące z detektora CMS (z ang. Compact Muon Solenoid) w LHC, które zostały zebrane w 2010 roku podczas pierwszego uruchomienia Zderzacza. Dodatkowo, udostępniono także oprogramowanie open source, dzięki czemu będzie można czytać, wizualizować i analizować zarówno dane jak i towarzyszącą im dokumentację.

„Wszystko to jest czymś nowym i jesteśmy ciekawi w jaki sposób dane zostaną ponownie użyte”, mówi koordynator kolaboracji CMS Kati Lassila-Perini. „Przygotowaliśmy narzędzia i przykłady analiz na różnych poziomach zaawansowania, od uproszczonej analizy danych po gotowe do użycia aplikacje internetowe. Mamy nadzieję, że to wszystko pobudzi inwencję twórczą użytkowników”.

Jednocześnie udostępnione zostały dane z innych detektorów np. ALICE, ATLAS czy LHCb, głównie w celach edukacyjnych, np. do wykorzystania na lekcjach dotyczących fizyki cząstek. Każdego roku korzysta z nich ponad 10 tysięcy uczniów szkół średnich na całym świecie.

Jak twierdzi koordynator eksperymentów na LHCb Silvia Amerio, można zauważyć ogromne zainteresowanie uczniów, ale i nie tylko uczniów, analizą danych z LHC, a perspektywa umożliwienia im tego sprawia naukowcom olbrzymią radość. Jest to z całą pewnością ogromny krok naprzód, prowadzący do poszerzenia wiedzy i zainteresowania fizyką ludzi na całym świecie.

Już teraz w CERNie pracuje wielu studentów z całego świata, a publikacja danych na pewno jeszcze bardziej zachęci ludzi do odkrywania tajników fizyki. Może przyczyni się to do fascynujących odkryć w przyszłości?

Wszystkie dane dostępne są na stronie internetowej OpenData.cern.ch.

1. http://home.web.cern.ch/about/updates/2014/11/cern-makes-public-first-data-lhc-experiments
  2. http://cms.web.cern.ch/news/cms-releases-first-batch-high-level-lhc-open-data

Opracowała: Joanna Grzelak

Korekta: Olga Polakowska