Najdziwniejsze składniki kosmetyków

Każdy z nas zna podstawowe składniki kosmetyków. Mogłoby się wydawać, że w tej kwestii niewiele może się zmienić. Okazuje się jednak, że substancje dodawane do produktów upiększających czy pielęgnujących mogą zadziwić nawet najbardziej obeznane w tematyce osoby.

Najdziwniejsze składniki kosmetyków

Rys.1 Zwierze, którego wydzieliny wykorzystywane są przy produkcji niektórych kosmetyków

Przeszło 100 lat temu (1898 r.) Maria Skłodowska-Curie odkryła wraz z mężem Piotrem Curie rad. Ich osiągnięcie było przełomem na skalę światową, miało jednak również inne konsekwencje. Zapoczątkowało erę cudownych środków wzbogaconych tym pierwiastkiem.

Radowi przypisywano rozliczne pozytywne właściwości, które nie miały żadnego potwierdzenia naukowego. Powszechnie dodawano go do różnej maści produktów użytku codziennego, m.in. do jedzenia oraz kosmetyków. Wiele osób pragnęło zarobić na nowym odkryciu Skłodowskiej i z powodzeniem wprowadzało takie wytwory na rynek światowy.

Jednym z takich ludzi był Alfred Curie. Nieprzypadkowa zbieżność nazwisk pozwoliła mu na wylansowanie swojego cudownego kremu – Tho-Radia. Człowiek ów nie był spokrewniony z Piotrem Curie i podejrzewa się, że używał takiego miana w celach czysto handlowych. Naprawdę nazywał się Alexis Moussalli. Nie przeszkodziło mu to jednak we wprowadzeniu na rynek produktów zawierających m.in. bromek radu i siarczan toru.

Moda na rad - kulisty odkrycia Państwa Curie2

Rys.2 Krem Tho-Radia

Wbrew pozorom nie był to wcale pojedynczy incydent. Rad zaczęto powszechnie wykorzystywać jako zbawienny składnik kosmetyków. Innym takim produktem był krem do cery suchej według receptury Benneta z 1937 roku, który podobnie jak Tho-Radia zawierał sole radu i chlorek toru, ale już w innych proporcjach.

Oprócz tego, pierwiastki promieniotwórcze dodawano do leków, wody czy środków czyszczących. Na efekty takiego działania nie trzeba było długo czekać.

Dzisiejszy stan wiedzy całkowicie wyklucza tego typu igranie z ludzkim zdrowiem. Nie znaczy to jednak, że producentami kosmetyków przestała kierować chęć wzbogacenia się za wszelką cenę. Potrzeba przyciągnięcia klienta rodzi kolejne absurdalne pomysły. Jak wiadomo, reklama jest dźwignią handlu, a nic tak nie wpływa na marketing jak zainteresowanie niezwykłym zjawiskiem.

Oto lista 10 najdziwniejszych składników, jakie można znaleźć w różnych produktach:

 1. Napletek – według jednej z amerykańskich firm, w skład ich linii kosmetyków zapobiegających starzeniu wchodzi napletek niemowląt. Cudowne działanie opóźniające proces starzenia składnik ten zawdzięcza zawartej w komórkach mieszance kolagenów, antyoksydantów i czynników wzrostu. Do kosmetyków przeciwzmarszczkowych bywały także dodawane takie składniki jak śluz ślimaka, ludzkie plemniki czy ptasie odchody.
 2. Łożysko – dająca życie wyściółka macicy wydalana po narodzinach była stosowana w wielu produktach do pielęgnacji urody. Niezliczona ilość producentów twierdzi, że pomaga stymulować wzrost tkanki, redukuje zmarszczki i poprawia kondycję włosów. Niestety żadne z tych działań nie zostało udowodnione.
 3. Mleko z kobiecej piersi – niektórzy producenci zarzekają się, że używają mleka z kobiecej piersi do wytwarzania mydła. Trudno jednak stwierdzić w jaki sposób miałoby to poprawić właściwości produktu końcowego.
 4. Nasienie byka – ze względu na dużą zawartość protein, ten oto nietypowy składnik zdobył uznanie w dziedzinie odżywiania włosów. Jedna z amerykańskich firm wypuściła na rynek serię kosmetyków do włosów zawierających właśnie nasienie byka, jednak zabiegi z użyciem takich kosmetyków nie należą do najtańszych.
 5. Odchody kaszalota – czyli inaczej ambra, jest szeroko wykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym. Jej aromat porównuje się do końskiego potu zmieszanego z zapachem morza.
 6. Dynamit – element stosowany do produkcji dynamitu, a mianowicie ziemia okrzemkowa, pozyskiwana ze skamieniałych pancerzyków okrzemków, znalazła również zastosowanie przy produkcji pudrów, dezodorantów i past do zębów.
 7. Olej z wątroby wieloryba – w jego skład wchodzi skwalen, organiczny związek zawarty również w ludzkim sebum. Jest wykorzystywany do produkcji lubrykantów, balsamów do ust i olejków do opalania.
 8. Kwas karminowy – składnik pozyskiwany z owada zamieszkującego Amerykę Południową – czerwca kaktusowego. Stosowany jest jako barwnik do szminek ze względu na intensywnie czerwoną barwę. Popularnym składnikiem jest również kapsaicyna, stosowana przy produkcji szminek powiększających usta, gdyż drażni ona skórę.
 9. Jad pszczeli – aplikując na skórę produkty zawierające jad pszczeli możemy spowodować, że zachowa się ona tak, jakby dostarczona do niej była toksyna o nazwie melityna. Ta substancja powoduje ukierunkowanie przepływu krwi w dane okolice, co z kolei stymuluje produkcję kolagenu i elastyny.
 10. Krowie łajno – okazuje się, że za pomocą ekstraktu z krowiego łajna można wytworzyć niezwykle przyjemny waniliowy zapach.

Wiele z wymienionych składników może mieć charakter czysto marketingowy, niemający wpływu na działanie preparatu. Tak byłoby zresztą dużo lepiej, niż gdyby miała się powtórzyć historia z używaniem pierwiastków promieniotwórczych.

Niektóre z nich mogą mieć pewnie pozytywny wpływ na charakter kosmetyku, ale w znacznej ilości przypadków ciężko byłoby to obiektywnie stwierdzić. Jedno jest pewne – takie produkty zazwyczaj będą drogie ze względu na swój egzotyczny charakter. Czy warto więc płacić kilka razy więcej za mydło wytworzone z ludzkiego mleka albo perfumy na bazie „naturalnego składnika morskiego”? Cóż, odpowiedź na to pytanie jest zapewne kwestią indywidualną.

Artykuł zainspirowany felietonem Moda na rad – kulisty odkrycia Państwa Curie.

 1. http://wiedza.alkahest.umcs.pl/moda-na-rad-kulisty-odkrycia-panstwa-curie/
 2. http://thebeautybrains.com/2008/07/23/the-10-strangest-ingredients-used-in-cosmetics/
 3. http://www.sheknows.com/beauty-and-style/articles/985217/snake-venom-skin-care-trend

Opracowali: Monika Macioszek/Maciej Bielak-Wolanin

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*