Nanotechnologia pomocna przy odbudowie więzadła krzyżowego przedniego

Osoby, które doznały uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego wiedzą, jak poważny jest to uraz. Łączy ono kość udową i kość piszczelową, a jego zerwanie, to jedna z najpoważniejszych kontuzji, jaka może przydarzyć się sportowcom. Często wiąże się ona z koniecznością zakończenia kariery.

Uszkodzenia tego więzadła zdarzają się jednak również osobom nieaktywnym fizycznie. Według oficjalnych danych w Stanach Zjednoczonych przeprowadza się ponad 250 000 operacji więzadła krzyżowego przedniego rocznie, co pochłania ponad 500 milionów dolarów.

Gray347

Rys. 1 Prawe kolano

Więzadło krzyżowe przednie jest nieelastyczne i podatne na uszkodzenia. Dodatkowo nie ma zdolności regeneracji, przez co jedynym wyjściem z sytuacji, w razie zerwania, jest przeszczep. Lekarze najczęściej używają do tego celu pasma centralnego więzadła rzepki, którym zastępują uszkodzone wcześniej więzadło krzyżowe. To rozwiązanie wiąże się jednak z częstym bólem i dyskomfortem dla pacjenta. Jak mówi profesor Guillermo Ameer pozostawiając więzadło rzepki na swoim miejscu i używając gotowego, dostępnego od ręki produktu możliwe jest zachowanie naturalnej biomechaniki kolana.

Dlatego też profesor Ameer i jego współpracownicy pracowali nad stworzeniem takiego właśnie produktu. Połączyli oni włókna poliestrowe, które po spleceniu są dużo twardsze i wytrzymalsze, porowaty, stworzony przez nich biomateriał i nanokryształy wapnia, czyli minerały występujące w ludzkich zębach i kościach. W ten sposób powstało sztuczne więzadło, które może być wszczepione w miejsce wcześniej uszkodzonego.

Do tej pory nie przeprowadzono jeszcze badań z udziałem ludzi (więzadło było wszczepiane zwierzętom). Jednak naukowcy bardzo optymistycznie podchodzą do tego nowatorskiego rozwiązania. Dalsze badania pokażą, czy zostanie ono zastosowane w praktyce.

1. Eun Ji Chung, Matthew J. Sugimoto, Jason L. Koh, Guillermo A. Ameer. A biodegradable tri-component graft for anterior cruciate ligament reconstructionJournal of Tissue Engineering and Regenerative Medicine, 2014; DOI: 10.1002/term.1966

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141230132858.htm

Opracowała: Joanna Grzelak