Narażenie na działanie ftalanów powiązane ze spadkiem IQ dziecka

Według naukowców z wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersystetu Kolumbia dzieci, których matki narażone były w trakcie ciąży na wysokie stężenia dwóch powszechnie występujących w domach związków chemicznych- ftalanu dibutylu (DBP) i ftalanu diizobutylu (DiBP) – wykazywały IQ niższe średnio o ponad 6 punktów niż dzieci narażone na mniejsze stężenia tych związków. Wyniki badań zostały ogłoszone online w PLoS ONE[1].

Narażenie w trakcie ciąży na działanie ftalanów powiązane ze znacznym spadkiem IQ dziecka 1

Rys.1 Wzór strukturalny związku DiBP

DBP i DiBP są składnikami artykułów codziennego użytku, takich jak materiały winylowe, szminki, lakiery do włosów, lakiery do paznokci, niektóre mydła. Od 1999 roku zastosowanie ftalanów zostało ograniczone w zabawkach dziecięcych na terenie UE[2]. Mimo to nie poczyniono żadnych kroków by ochronić rozwijający się płód poprzez informowanie kobiet w ciąży o potencjalnym zagrożeniu.

Naukowcy poddali obserwacji 328 kobiet z Nowego Jorku. Oszacowali, że kobiety te były narażone w trzecim trymestrze ciąży na działanie czterech ftalanów: DBP, DiBP, ftalanów di-2-etyloheksylu i dietyloftalanu. Dokonali tego poprzez oznaczenie poziomu metabolitów tych związków w moczu badanych kobiet. Dzieci przechodziły testy IQ w wieku 7 lat.

Dzieci matek narażonych w trakcie ciąży na najwyższe stężenie (25%) DBP i DiBP wykazywały IQ od 6,6 do 7,6 punktów mniejsze od dzieci matek narażonych na niższe stężenia tych związków, przy czym przy analizie wyników uwzględniono takie czynniki jak IQ matek, poziom ich edukacji i warunki domowe, które mają wpływ na inteligencję dzieci. Zależność ta była widoczna także dla konkretnych składowych inteligencji, takich jak rozumowanie percepcyjne, pamięć robocza i szybkość przetwarzania danych. Naukowcy nie odnaleźli powiązań pomiędzy dwoma pozostałymi ftalanami, a inteligencją dzieci.

Narażenie w trakcie ciąży na działanie ftalanów powiązane ze znacznym spadkiem IQ dziecka 2

Rys.2 Wzór ogólny estrów kwasu ftalowego

Pomimo że unikanie ftalanów jest obecnie niemożliwe w UE, naukowcy zalecają kobietom w ciąży podjąć następujące kroki by zmniejszyć ekspozycję na ich działanie: nie odgrzewać w mikrofalówkach jedzenia zapakowanego w plastikowe opakowania oraz unikać aromatyzowanych produktów, uwzględniając odświeżacze powietrza i chusteczki do suszarki.

Nie wiadomo jak ftalany wpływają na zdrowie dzieci. Jednak wiele badań wskazuje, że zaburzają one działanie hormonów, uwzględniając testosteron i hormony tarczycy, a także zwiększają ryzyko wystąpienia astmy u dzieci, których matki narażone były na ich działanie w trakcie ciąży.

1. Factor-Litvak P., Insel B., Calafat A. M., Liu X., Perera F., Rauh V. A., Whyatt R. M. (2014) Persistent Associations between Maternal Prenatal Exposure to Phthalates on Child IQ at Age 7 Years, PLoS ONE.
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Dibutyl_phthalate
  3. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141210140823.htm