Naukowcy odkryli  pierwszą  „wirusologiczną penicylinę”

Chińscy naukowcy odkryli pierwszą, „wirusologiczną penicylinę” – MIR2911. Cząsteczka występuje naturalnie w chińskiej roślinie zielnej – wiciokrzewie.

Wiciokrzew (Lonicera japonica) jest dobrze znanym i wysoce cenionym ziołem w kulturze chińskiej. W tradycyjnej medycynie ludowej od wieków roślina ta używana jest do skutecznego leczenia grypy.

Naukowcy odkryli  pierwszą  wirusologiczną penicylinę

Rysunek 1.Wiciokrzew (Lonicera japonica)

Kilkukrotne badania przeprowadzone wcześniej potwierdziły, że zioła spożywane w postaci herbaty, mogą hamować replikację wirusa grypy. Jednakże, aktywne składniki antywirusowe, jak i mechanizm, dzięki któremu blokują one replikację wirusa pozostają niejasne.

W najnowszych badaniach naukowcy kierowani przez dr Chen-Yu Zhang z Uniwersytetu Nanjing w Chinach określili MIR2911 (nietypowe microRNA2911) pierwszym, bezpośrednio aktywnym składnikiem wirusobójczym dla różnych wirusów grypy, w tym wirusa H1N1 (świńskiej grypy) oraz wysoce śmiertelnej grypy ptaków H5N1 i H7N9.

MIR2911 prawdopodobnie hamuje namnażanie wirusa grypy poprzez ukierunkowane tłumienie dwóch genów- PB2 i NS1, niezbędnych dla prawidłowej replikacji wirusa grypy.

Dzięki szerokiemu spektrum aktywności przeciwwirusowej wobec wirusa grypy, MIR2911 i MIR2911 zawarte w herbacie z wiciokrzewu mogą stanowić nowe, skuteczne strategie terapeutyczne, które mogą być wykorzystane do opanowania zachorowań.

Naukowcy tak podsumowali badania na łamach czasopisma Cell Research[1] : „Należy pamiętać, że to Alexander Fleming odkrył penicylinę prawie wiek temu, a antybiotyki zostały opracowane, aby kierować różnymi infekcjami bakteryjnymi i ratować życie milionów ludzi. Niestety, do tej pory nie został zidentyfikowany żaden naturalny produkt, który jest w stu procentach skuteczny w infekcji wirusowej. Podejrzewamy, iż pierwszym takim produktem naturalnym jest MIR2911 -„wirusologiczna penicylina „, która może służyć jako nowy środek zapobiegawczy i terapeutyczny przeciwko nie tylko wirusom odpowiedzialnym za grypę typu A, ale także innym typom wirusów.”

  1. Zhen Zhou et al. Honeysuckle-encoded atypical microRNA2911 directly targets influenza A viruses. Cell Research, published online October 07, 2014; doi: 10.1038/cr.2014.130
  2. http://www.sci-news.com/medicine/science-virological-penicillin-honeysuckle-02206.html

Opracowała: Anna Marczewska

Korekta: Julia Szpakowska

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*