Naukowcy odkryli pierwsze samoskładające się cząsteczki

Wyobraźmy sobie, że rzucamy klocek lego w powietrze a następnie obserwujemy jak upadając przyjmuje kształt domu lub samolotu.

Odpowiednia kombinacja składników i warunków spontanicznie może utworzyć konstrukcja tak skomplikowane jak wirusy, czy błona komórkowa. Chemicy odnajdują w tym potencjał do tworzenia dużych struktur molekularnych i szukają sposobów aby rozpocząć ten proces przy użyciu własnych komponentów.

1024px-Electron_shell_052_Tellurium_-_no_label.svg

Na  Uniwersytecie McMaster, chemicy zdołali namówić cząsteczki znane jako tlenki tellurazolu do przekształcania się w cykliczne struktury. Głównym celem jest stworzenie nowego obiecującego zestawu materiałów.

„To jest nasienie jakie zasialiśmy – nigdy wcześniej nie spotykane. Rozwija się i teraz musimy się dowiedzieć jak duże drzewo z niego urośnie i jakie owoce zbierzemy”, mówi Ignacio Vargas Baca, docent Uniwersytetu McMaster, Zakładu Chemii i Biochemii. „Gdy zrozumiemy właściwości tych nowych materiałów, możemy zająć się ich potencjalnym zastosowaniem”.

Grupa Barci zajmuje się chemią supramolekularną, która jest kluczem do badań sił trzymających razem cząsteczki. Atomy wodoru dla przykładu mogą tworzyć potężne mosty pomiędzy cząsteczkami wody lub par zasad w DNA.

Wcześniejsze odkrycie, że atomy jodu i bromu zachowują się w podobny sposób wywołało poruszenie w kręgach chemików, dając miejsce gwałtownemu rozwojowi „wiązania halogenkowego”. Naukowcy wraz zespołami odnosili sukcesy w tej dziedzinie, jednak mieli problemy z utrzymaniem kilku cząsteczek. Z kolei grupa Vargi zajęła się badaniem innej kolumny układu okresowego – tlenowcami. Odkryli oni, że niektóre cząsteczki, które zawierają tellur mogą automatycznie tworzyć w roztworach pierścienie. Sukces ten był znacznie większy od odkrycia właściwości halogenków.

Varga przekazał to odkrycie do innych zakładów i ekspertów w NMR i dyfrakcji promieni X oraz do studenckiego programu badań.

1. https://www.sciencedaily.com/releases/2016/04/160419083243.htm

Opracował: Konrad Dyk