Niebezpieczne chemikalia w życiu codziennym

Każdego dnia konsumenci narażeni są na niepokojące działania chemikaliów, często powodujące zaburzenia endokrynologiczne. Według najnowszych badań, do tych substancji należą również nanocząteczki srebra, występujące w suplementach diety, kosmetykach czy opakowaniach żywności.

Niebezpieczne chemikalia w życiu codziennym

Rys.1 Kryształ srebra

Analizy naukowców z Uniwersytetu w Danii pokazują, że nanosrebro może przenikać przez nasze komórki i powodować wewnętrzne obrażenia.

Pierwiastek ten posiada przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne, dlatego przemysł spożywczy i kosmetyczny często stosuje go jako ochronę przed drobnoustrojami, stąd występuje m.in. w butelkach z wodą pitna, kosmetykach, plastrach, szczoteczkach do zębów, lodówkach czy pralkach.

„Srebro, jako metal nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa, ale kiedy podzieli się je na nano wielkości cząstki staje się wystarczająco małe, by przenikać przez ściany komórkowe. „Jeśli substancja ta trafi do komórki ludzkiej, może powodować niepożądane dla niej zmiany „wyjaśnia profesor Franka Kjeldsen, z Zakład Biochemii i Biologii Molekularnej na Uniwersytecie Południowej Danii.

Naukowcy zbadali komórki jelitowe człowieka, które, jak uważają, są najbardziej narażone na kontakt z cząstkami tego pierwiastka, dostarczanego z żywnością. „Możemy potwierdzić, że nanosrebro prowadzi do powstawania szkodliwych wolnych rodników w komórkach. Zauważalne są również zmiany w formie i ilości białek”,  komentują badacze.

Duża liczba poważnych chorób, charakteryzuje się nadprodukcją form reaktywnych w komórkach. Odnosi się to do raka i chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Kjeldsen podkreśla, że nie wiedzą jak duże dawki nanosrebra muszą zostać przyjęte, aby być narażonym na powstawanie zmian komórkowych.

Nanosrebro jest również sprzedawane jako suplement diety. Sprzedawcy obiecują, że ma właściwości antybakteryjne, antynowotworowe, a także przeciwgorączkowe, powinno również pomóc w przypadku niskiej i złej morfologii krwi. W Unii Europejskiej, wprowadzanie do obrotu środków i żywności powodujących skutki medyczne jest niedozwolone. Niestety, nanosrebro jest łatwe do znalezienia i do zakupienia online.

1. Thiago Verano-Braga, Rona Miethling-Graff, Katarzyna Wojdyla, Adelina Rogowska-Wrzesinska, Jonathan R. Brewer, Helmut Erdmann, Frank Kjeldsen.Insights into the Cellular Response Triggered by Silver Nanoparticles Using Quantitative Proteomics. ACS Nano, 2014; 140220105558007 DOI:10.1021/nn4050744
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140227115424.htm

Opracowała: Anna Skorupa