Niedrogi i łatwy sposób filtracji arsenu z wody

Profesor Uniwersytetu Florydy opracował szybki, tani i łatwy sposób filtracji wody, dzięki któremu usuwane jest jedno z najbardziej popularnych na świecie zanieczyszczeń: arsen.

Zespół Bin’a Gao, pracownika Instytutu Żywności i Rolnictwa PAN, wykorzystał węgiel o podwyższonej zawartości żelaza, uzyskany z drewna amerykańskiego orzecha białego, zwany biowęglem, aby usunąć toksyny.

Niedrogi i łatwy sposób filtracji arsenu z wody

Arsen jest jednym z najpowszechniejszych zanieczyszczeń środowiska, mogącym znaleźć się w wodzie pitnej z naturalnych lub stworzonych przez człowieka źródeł i dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Wykazano, że arsen powoduje raka, zatem nowe metody usuwania go z wody pitnej i ścieków są niezwykle pożądane.

„Ponieważ biowęgiel może być wytwarzany z różnych odpadów biomasy, w tym pozostałości rolniczych, ta nowa technologia stanowi alternatywę i opłacalny sposób usuwania arsenu,” twierdzi profesor Gao.

Proces przebiega następująco: Wióry  drewna, stanowiące surowiec, są  ogrzewane w gazowym azocie, ale nie ulegają spaleniu. Otrzymany biowęgiel, mający konsystencję kawy mielonej, następnie traktowany jest kąpielą morską w celu impregnacji z żelazem. Badania wykazały, że zwykły biowęgiel nie miał żadnego wpływu na arsen, ale produkt o zwiększonej zawartości żelaza skutecznie usuwał truciznę z wody.

Obecne metody usuwania arsenu obejmują strącanie, dodanie wapna lub koagulantów do wody, filtrację przy użyciu membran lub przy użyciu procesu wymiany jonowej, jednak użycie filtra do usuwania jest jedną z najczęściej stosowanych metod ze względu na łatwość obsługi, stosunkowo niski koszt i wysoką skuteczność.

Do oczyszczania ścieków można używać dużych filtrów biowęgla w celu wyodrębnienia arsenu. Możliwe jest także korzystanie z małego filtru dołączonego do kranu.

Optymalizacja procesu oraz opracowanie komercyjnie dostępnych filtrów wciąż wymaga dodatkowych badań.

  1. Xin Hu, Zhuhong Ding, Andrew R. Zimmerman, Shengsen Wang, Bin Gao. Batch and column sorption of arsenic onto iron-impregnated biochar synthesized through hydrolysis. Water Research, 2015; 68: 206 DOI:1016/j.watres.2014.10.009
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141103142207.htm

Opracowała: Agnieszka Krawczyk

Korekta: Maciej Bielak-Wolanin

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*