Profesor Uniwersytetu Florydy opracował szybki, tani i łatwy sposób filtracji wody, dzięki któremu usuwane jest jedno z najbardziej popularnych na świecie zanieczyszczeń: arsen.
Zespół Bin’a Gao, pracownika Instytutu Żywności i Rolnictwa PAN, wykorzystał węgiel o podwyższonej zawartości żelaza, uzyskany z drewna amerykańskiego orzecha białego, zwany biowęglem, aby usunąć toksyny.
Arsen jest jednym z najpowszechniejszych zanieczyszczeń środowiska, mogącym znaleźć się w wodzie pitnej z naturalnych lub stworzonych przez człowieka źródeł i dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Wykazano, że arsen powoduje raka, zatem nowe metody usuwania go z wody pitnej i ścieków są niezwykle pożądane.
„Ponieważ biowęgiel może być wytwarzany z różnych odpadów biomasy, w tym pozostałości rolniczych, ta nowa technologia stanowi alternatywę i opłacalny sposób usuwania arsenu,” twierdzi profesor Gao.
Proces przebiega następująco: Wióry drewna, stanowiące surowiec, są ogrzewane w gazowym azocie, ale nie ulegają spaleniu. Otrzymany biowęgiel, mający konsystencję kawy mielonej, następnie traktowany jest kąpielą morską w celu impregnacji z żelazem. Badania wykazały, że zwykły biowęgiel nie miał żadnego wpływu na arsen, ale produkt o zwiększonej zawartości żelaza skutecznie usuwał truciznę z wody.
Obecne metody usuwania arsenu obejmują strącanie, dodanie wapna lub koagulantów do wody, filtrację przy użyciu membran lub przy użyciu procesu wymiany jonowej, jednak użycie filtra do usuwania jest jedną z najczęściej stosowanych metod ze względu na łatwość obsługi, stosunkowo niski koszt i wysoką skuteczność.
Do oczyszczania ścieków można używać dużych filtrów biowęgla w celu wyodrębnienia arsenu. Możliwe jest także korzystanie z małego filtru dołączonego do kranu.
Optymalizacja procesu oraz opracowanie komercyjnie dostępnych filtrów wciąż wymaga dodatkowych badań.
- Xin Hu, Zhuhong Ding, Andrew R. Zimmerman, Shengsen Wang, Bin Gao. Batch and column sorption of arsenic onto iron-impregnated biochar synthesized through hydrolysis. Water Research, 2015; 68: 206 DOI:1016/j.watres.2014.10.009
- http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141103142207.htm
Opracowała: Agnieszka Krawczyk
Korekta: Maciej Bielak-Wolanin