Nowa forma krzemu

Krzem to drugi najczęściej spotykany w skorupie ziemskiej pierwiastek. Czysty ma strukturę podobną do diamentu, wykorzystuje się go w dużych ilościach w elektronice. Zespół naukowców z Carnegie, pod przewodnictwem Timothy Strobela zsyntezował nową formę tego pierwiastka. Wyniki badań zostały opublikowane w Nature Materials [1].

Nowa forma krzemu

Mimo tego, że krzem jest bardzo powszechny w dzisiejszej technologii, ma tzw. półprzewodnikową przerwę energetyczną, co uniemożliwia jego wykorzystanie w np. diodach elektroluminescencyjnych, tranzystorach wysokiej wydajności i niektórych ogniwach fotowoltaicznych.

Metale z łatwością przewodzą prąd elektryczny, podczas gdy niemetale są izolatorami. Półprzewodniki poddawane określonej energii mogą przesuwać związane z jądrem elektrony w kierunku większej energii do pasma przewodnictwa. Ta określona energia to tak zwana przerwa energetyczna. Materiały z prostą przerwą energetyczną mogą emitować i absorbować światło, a materiały z pośrednią przerwą nie (np. krzem o strukturze diamentu).

Aby krzem mógł być wykorzystywany do innych zastosowań, pośrednia przerwa musi zniknąć. Strobel i jego zespół – Carnegie’s Duck Young Kim, Stevce Stefanowski i Oleksandr Kurakevych zsyntezowali nową formę krzemu z quasi-bezpośrednią przerwą energetyczną.

Otrzymany krzem to forma alotropowa, co oznacza inny układ przestrzenny danego pierwiastka, tak jak w przypadku grafitu i diamentu, które są formami alotropowymi węgla. W odróżnieniu od konwencjonalnego krzemu o strukturze diamentu, otrzymana forma alotropowa to tzw. zeolit, składający się z wielu pierścieni krzemu (pięcio-, sześcio-, ośmioczłonowych) tworzących trójwymiarową siatkę.

Strukturę stworzono w procesie wysokociśnieniowym. W pierwszym etapie syntezowano pod wysokim ciśnieniem . Następnie obniżono ciśnienie do normalnej wartości i w tych warunkach całkowicie usunięto sód przez ogrzewanie. W rezultacie uzyskano czysty krzem ) posiadający pożądaną przerwę energetyczną, idealną do konwersji, absorpcji i emisji światła.   jest stabilny pod ciśnieniem atmosferycznym do co najmniej 842˚F (czyli 450˚C).

„Wysokociśnieniowa synteza związków to zupełnie nowy sposób wytwarzania surowców energetycznych”, zauważa Strobel. „Korzystając z tego unikalnego sposobu możemy uzyskać nowe struktury rozwiązujące niektóre problemy z materiałami, ponieważ nasza metoda może być stosowana nie tylko do krzemu”.

„To doskonały przykład współpracy wiedzy teoretycznej z eksperymentalną”, powiedział Kim. „Zaawansowane teoretyczne rozważania na temat struktury elektronowej i działania praktyczne pozwoliły na stworzenie niezwykle perspektywicznego materiału. Metoda syntezy pod wysokim ciśnieniem może być rozszerzona do różnych materiałów, które być może będą miały równie ciekawe właściwości”.

  1. Duck Young Kim, Stevce Stefanoski, Oleksandr O. Kurakevych, Timothy A. Strobel. Synthesis of an open-framework allotrope of silicon. Nature Materials, 2014; DOI: 10.1038/nmat4140
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141117130613.htm

Opracowała: Olga Polakowska

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*