Naukowcy z laboratorium University of Yale otrzymali syntetyczne cząsteczki, które mają funkcję przeciwciał, tj. namierzania i reagowania na bodźce. Nowe cząsteczki – syntetyczne imitacje przeciwciał (SyAMs – synthetic antibody mimics) przyczepiają się jednocześnie do komórek chorobotwórczych jak i do komórek walczących z zakażeniem. Wynikiem tego jest bardzo ukierunkowana odpowiedź immunologiczna – podobna do działania naturalnych ludzkich przeciwciał.
Rys.1 Zasada działania przeciwciał
„W przeciwieństwie do przeciwciał, nasze cząsteczki są syntetycznymi związkami organicznymi o rozmiarach około 1/20 wielkości przeciwciał”, tłumaczy David A. Spiegel (profesor chemii University of Yale, którego laboratorium opracowało cząsteczki). „Mało prawdopodobne jest, aby powodowały niepożądane reakcje immunologiczne ze względu na ich strukturę, są stabilne termicznie i mają potencjał, który można wykorzystać w postaci tradycyjnych doustnych leków”.
Spiegel i jego zespół opisuje badania w artykule[1], który skupia się głównie na cząsteczkach SyAM-Ps używanych do ataku wobec raka prostaty. Cząsteczki rozpoznają najpierw komórki nowotworowe i wiążą się z konkretnym białkiem na ich powierzchni. Następnie wiążą się z receptorem na komórce odpornościowej. Skutkuje to precyzyjnym działaniem, które prowadzi do zniszczenia komórki nowotworowej.
Proces syntezy i optymalizacji struktury cząsteczek wymaga znacznego czasu i wysiłku. „Teraz wiemy, że syntetyczne cząsteczki średniej wielkości posiadają chyba najważniejsze właściwości funkcjonalne przeciwciał. Godne uwagi są również cząsteczki o tak małej wielkości, które mogą przenieść dwa obiekty wielkości komórek i wywołać specyficzną odpowiedź funkcjonalną na skutek oddziaływań receptora” wyjaśnia Spiegel. Potencjał leczenia raka prostaty przez SyAMs może mieć zastosowania do leczenia innych form raka, HIV i różnych chorób bakteryjnych.
- J. Am. Chem. Soc. 2014: http://dx.doi.org/10.1021/ja509513c
- sciencedaily.com/releases/2014/11/141126124411.htm
- http://news.yale.edu/2014/12/17/new-class-synthetic-molecules-mimics-antibodies
Opracował: Łukasz Kurach
Korekta: Anna Marczewska