Prawie wszystkie żywe organizmy na Ziemi to struktury zbudowane głównie z wody. Wnętrze komórek odgrodzone jest od świata zewnętrznego błoną fosfolipidową. Komputerowe symulacje wskazują, że drobne cząsteczki w warunkach beztlenowych mogą tworzyć struktury przypominające błony lipidowe. Przeprowadzone badania wskazują, że teoretycznie może istnieć życie w beztlenowych warunkach, gdyż mogą tworzyć się struktury na bazie metanu.
Rys. 1 Tytan
Astronomowie szukają śladów życia pozaziemskiego skupiając się na wąskim obszarze wokół Słońca, gdzie może istnieć woda w stanie ciekłym. Jednakże, jeśli struktura komórek nie musi być oparta na wodzie lecz metanie, który ma znacznie niższy punkt krzepnięcia, to życie może istnieć w wyjątkowo zimnych światach np. Tytanie – największym księżycu Saturna, na powierzchni którego odkryto „morza” wypełnione metanem.
Modelem do komputerowych symulacji była komórka na bazie metanu umieszczona w beztlenowym środowisku. W świetle swojej teorii naukowcy wprowadzili pojęcie „azotosomy”, czyli struktury zbudowane z azotu, węgla i cząsteczek wodoru, o których wiadomo, że mogą istnieć w „morzach” Tytanu. Azotosomy wykazują stabilność i elastyczność porównywalną z tą jaką posiadają liposomy. Zasadniczą cechą odróżniającą obie struktury jest fakt, że azotosomy mogą funkcjonować w temperaturze ciekłego metanu, czyli w 292 stopniach poniżej zera.
W trakcie poszukiwań odpowiedniego kandydata do badań, wśród związków obecnych na Tytanie, naukowcy stwierdzili, że najbardziej obiecujący jest akrylonitryl – bezbarwny, trujący, ciekły związek organiczny stosowany w produkcji włókien akrylowych, żywic i tworzyw termoplastycznych. Akrylonitrylowy azotosom wykazuje dobrą stabilność oraz elastyczność zbliżoną do naszych fosfolipidowych błon.
1. http://www.iflscience.com/space/template-methane-based-life-forms-titan
Opracowała: Ilona Sadok