Nowe odkrycie pomocne w leczeniu cukrzycy

Dla osób chorych na cukrzycę utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi jest jak balansowanie na bardzo cienkiej linie. Jeśli jest on za wysoki, może powodować mniej lub bardziej poważne powikłania takie jak np.  utrata wzroku, niewydolność nerek, czy problemy z sercem. Zbyt niski poziom cukru zaś powoduje utratę przytomności, która w konsekwencji może prowadzić nawet do śmierci.

hands-755751_1920

Ostatnio naukowcy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych zrobili ogromny krok naprzód, aby w końcu zrozumieć, jak mózg odbiera informację o niskim poziomie cukru i w jaki sposób na nią odpowiada. Znaleźli oni nową, nieznaną dotąd sieć nerwów w mózgu i  ustalili, że cholecystokinina odgrywa bardzo ważną rolę w procesie rozpoznawania przez mózg poziomu cukru we krwi. Dodatkowo kontroluje ona również odpowiedzi organizmu, kiedy ten poziom zbytnio się obniża. Jak mówią naukowcy, wiadome było, że cholecystokinina odpowiada np. za apetyt, jednak nigdy wcześniej nie badano jaki ma związek z kontrolą poziomu cukru we krwi.

Odkrycie tej funkcji hormonu CCK może być przydatne w leczeniu hipoglikemii, a więc pomoże 20% cukrzyków, którzy bardzo często odczuwają osłabienie i inne dolegliwości z powodu zbyt niskiego poziomu cukru.

„Aby glukoza mogła wniknąć do komórek i zaopatrzyć organizm w energię, której potrzebuje on do wszystkich podstawowych funkcji, niezbędna jest insulina”, mówi profesor Heisler z Uniwersytetu w Aberdeen. „Dla osób cierpiących na cukrzycę, efekty działania insuliny na organizm są radykalnie zmniejszone, ponieważ albo trzustka nie produkuje wystarczająco dużo insuliny (cukrzyca typu 1) i/albo komórki nie odpowiadają na nią prawidłowo (cukrzyca typu 2). W konsekwencji, poziom glukozy we krwi może niebezpiecznie narastać (hiperglikemia), co może prowadzić do poważnych, przewlekłych komplikacji (…)”. Heisler dodaje, że cukrzycy przyjmują więc insulinę i inne leki, aby radzić sobie z tymi problemami. Jednak zbyt duża dawka insuliny może powodować znaczny spadek poziomu cukru we krwi, a w konsekwencji do hipoglikemii. Jeśli powtarza się to zbyt często, pacjenci mogą stać się odporni na symptomy, jakie daje ich organizm, gdy cukier za bardzo spada. I to właśnie Ci pacjenci będą prawdopodobnie czerpać największe korzyści z odkrycia roli, jaką gra CCK.

Teraz potrzebne będą dalsze badania, jednak praca jaką wykonali naukowcy w tej dziedzinie do tej pory już teraz budzi spore nadzieje dla osób chorych na cukrzycę.

1. Leptin-inhibited PBN neurons enhance responses to hypoglycemia in negative energy balance. Nature Neuroscience 17, 1744–1750 (2014) DOI: 10.1038/nn.3861

2. http://www.nature.com/neuro/journal/v17/n12/full/nn.3861.html

3. http://medicalxpress.com/news/2015-01-scientists-key-blood-glucose-diabetes.html

4. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150123081937.htm

Opracowała: Joanna Grzelak

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*