Nowe urządzenie pozwoli osobom sparaliżowanym poruszać kończynami

Do tej pory wielu sądziło, że uszkodzenie rdzenia kręgowego wiąże się z nieodwracalną utratą władzy nad różnymi częściami ciała. W zależności od miejsca i stopnia uszkodzenia pacjent pozostawał częściowo lub całkowicie sparaliżowany i w większości przypadków medycyna była bezsilna. Ostatnio jednak naukowcy z Uniwersytetu w Ochio dokonali kolejnego przełomowego osiągnięcia w tej dziedzinie.

Pięść_(ubt).jpeg

23 letni Ian Bunkhart z Dublina jest pierwszą sparaliżowaną osobą, której lekarze przywrócili władzę w dłoniach. Dzięki specjalnemu urządzeniu (ang. Neurobridge), które działa jak pewnego rodzaju pomost omijający uszkodzone miejsca w rdzeniu kręgowym, Ian może kontrolować palce i poruszać nimi. Urządzenie łączy mózg bezpośrednio z mięśniami omijając uszkodzone miejsca. Ma ono formę nowoczesnego rękawa i dzięki konkretnym algorytmom, rozpoznaje aktywność mózgu i przesyła impulsy do sparaliżowanej kończyny.

Opracowanie tej technologii zajęło naukowcom dużo czasu. Stworzenie algorytmów, oprogramowania i rękawa stymulującego trwało prawie 10 lat. Na początku naukowcy rejestrowali impulsy nerwowe dzięki elektrodom wszczepionym do mózgu sparaliżowanego pacjenta, dzięki czemu mogli zaobserwować efekty działania urządzenia. 2 lata temu kierownik badań Chad  Bouton wraz z zespołem współpracując z wieloma badaczami zajmującymi się mózgiem i specjalistami w dziedzinie medycyny klinicznej przeprowadzili próby kliniczne i potwierdzili, że technologia Neurobridge może być stosowana u pacjentów.

22 kwietnia Ian Bunkhart został poddany operacji, w trakcie której do jego kory ruchowej wszczepiono czip. Ten czip rozpoznaje impulsy nerwowe i przesyła je do komputera, który to następnie przesyła je do rękawa stymulującego. Rękaw zaś stymuluje konkretne mięśnie, aby się poruszały. Wszystko trwa około 1/10 sekundy. Jednak aby całość działała skutecznie potrzebna jest  poprawna kolejność ułożenia elektrod, nad którą pracowali naukowcy. Np. mózg Bunhart’a wysyła inne sygnały, aby dłoń ścisnęła się w pięść, a inne aby złapała jakiś przedmiot. Dodatkowo Ian musiał przez dwa miesiące ćwiczyć i pracując z rękawem stymulować swoje przedramię, aby odbudować mięśnie, które zanikły. Ostatecznie udało się osiągnąć sukces i Ian może znowu poruszać dłońmi. Według naukowców ich technologia jest ogromnym krokiem naprzód i może w przyszłości pomagać pacjentom z urazami mózgu i rdzenia kręgowego.

Całe przedsięwzięcie jest opisane i zobrazowane w poniższym wideo. Zachęcam do obejrzenia: http://www.youtube.com/watch?v=fEbioFpdK5E

1. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/06/140625130137.htm

2. http://www.ctvnews.ca/health/new-bypassing-device-allows-paralyzed-patients-to-move-limbs-1.1889191

Opracowała: Joanna Grzelak

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*