Nowoczesne urządzenie umożliwi osobom głuchym „usłyszeć dźwięki” językiem

Implanty ślimakowe są bardzo skuteczne, jeśli chodzi o przywracanie słuchu osobom głuchym. Jednak sama operacja wszczepienia implantu jest bardzo inwazyjna, kosztowna i nie może być przeprowadzona u wszystkich pacjentów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado pracują nad urządzeniem, które umożliwi osobom głuchym „usłyszeć dźwięki” językiem. Ma to być możliwe dzięki urządzeniu działającemu przez Bluetooth, które przykłada się do języka.

Cochlear_implant

Rys. 1. Implant ślimakowy

Jak mówi John Williams, profesor nadzwyczajny na wydziale Budowy Maszyn, ta metoda jest dużo prostsza i tańsza, a pacjent nie musi być poddawany operacji. „Implanty ślimakowe są bardzo skuteczne i zmieniły życie wielu ludzi, ale nie każdy się do niego kwalifikuje. Uważamy, że nasze urządzenie będzie równie skuteczne, ale sprawdzi się u większej liczby osób i będzie tańsze.”

Williams większą część kariery poświęcił na pracę nad systemami napędu elektrycznego i narażony był na działanie różnych urządzeń symulujących warunki poza atmosferą. To doprowadziło, że zaczęły mu doskwierać szumy uszne. Postanowił więc stworzyć swoją własną alternatywę dla implantów ślimakowych.

Implanty ślimakowe wychwytują dźwięki z zewnątrz, przetwarzają je w sygnał elektryczny i przekazują do nerwu słuchowego. Nowe urządzenie działa podobnie, jednak przesyła sygnał do wielu bardzo czułych nerwów w języku. Dr Williams i jego współpracownik JJ Moritz testowali prototyp urządzenia przez rok. Następnie rozpoczęli procedurę patentową i założyli start-up, aby wkrótce można było wypuścić produkt na rynek.

Używanie tego produktu będzie wymagało od danej osoby praktyki w rozpoznawaniu i interpretowaniu sygnałów, jednak według naukowców może to zająć tylko kilka miesięcy. Na razie prototyp urządzenia jest też dość duży, jednak naukowcy wierzą, że w przyszłości zmniejszony zostanie do bardzo małych rozmiarów, tak aby mógł być niewidzialny z zewnątrz, noszony w ustach.

Jak działa to nowatorskie urządzenie, można zobaczyć w poniższym linku. Zachęcam do obejrzenia: https://www.youtube.com/watch?v=RBV8WTiDyII

1. http://www.telegraph.co.uk/technology/news/11354541/New-device-allows-deaf-people-to-hear-with-their-tongue.html

2. http://www.deccanherald.com/content/454357/device-lets-deaf-hear-through.html

Opracowała: Joanna Grzelak

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*