Nowy rodzaj gekona znaleziony na Madagaskarze

Międzynarodowy zespół naukowców z Niemiec i Francji opisał nowy rodzaj gekona zamieszkującego masyw krasowych wapieni – Montagne des Français w prowincji Antsiranana zlokalizowanego w północnej części Madagaskaru.

Nowy rodzaj gekona znaleziony na Madagaskarze

Rys.1 Paroedura hordiesi, dorosły samiec, prawa utorskie: Glaw F et al

Nowy gatunek, nazwany Paroedura hordiesi, należy do rodzaju gekonów szeroko rozpowszechnionych na Madagaskarze. Występują one we wschodnich lasach deszczowych, zachodnich suchych  lasach, na bardzo suchej  sawannie i wysokich siedliskach górskich.

Jest to średniej wielkości nocny Geckon (długość ciała 58 mm, długość ogona do 53 mm). Posiada możliwość kamuflażu i zlewania się wyglądem z otoczeniem.

Paroedura hordiesi zaobserwowano kilka razy w nocy w lesie, w czasie sezonu deszczowego, wspinającego się na krasowe skały i na ruiny starego fortu”, naukowcy napisali w artykule opublikowanym w czasopiśmie  Journal Zoosystematics and Evolution [1].

W związku z tym, że zakres jego występowania to około 50 tys. km2, jest znany z jednego miejsca – Montagne des Français. Niestety obserwuje się ciągły spadek liczby i jakości siedlisk tego gatunku. Możliwe, że w niedalekiej przyszłości, gekony tego gatunku zostaną wymienione jako „krytycznie zagrożone” w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Opis tego nowego gatunku zwiększył liczbę już opisanych Paroedura  do osiemnastu.

  1. Glaw F et al. 2014. A new species of nocturnal gecko (Paroedura) from karstic limestone in northern Madagascar. Zoosystematics and Evolution 90 (2): 249-259; DOI: 10.3897/zse.90.8705
  2. http://www.sci-news.com/biology/science-new-gecko-species-madagascar-02275.html

Opracował: Andrii Bykov

Korekta: Ilona Sadok

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*