Otyłość matki a schorzenia układu moczowego dziecka

Z najnowszych badań wynika, że otyłość u kobiet w ciąży może zwiększyć ryzyko urodzenia dziecka z wrodzonymi zaburzeniami nerek i dróg moczowych. Badania zostały opublikowane w American Society of Nephrology podczas Tygodnia Nerek 2014 Centrum Kongresowego Pensylwanii w Filadelfii [1]. Wrodzone zaburzenia nerek i dróg moczowych (CAKUT) wynikają w 20% do 30% z prenatalnych nieprawidłowości i występują u 1% kobiet ciężarnych.

Otyłość matki a schorzenia układu moczowego dziecka

Zespół badaczy ze Szpitala Dziecięcego w Seattle kierowany przez Iana Macumber’a, zaobserwował, że występowanie wad wrodzonych u niemowląt jest związane z otyłością kobiet w trakcie ciąży, w związku z czym zaczęto przypuszczać, iż otyłość ta może zwiększać ryzyko wystąpienia CAKUT.

Analizując zapisy urodzeń w latach 2003-2012 ze szpitala w Stanie Washington, badacze zidentyfikowali 3221 przypadków, gdzie w  porównaniu z grupą kontrolną, matki rodzące dzieci z CAKUT były 1,3 razy bardziej narażone na otyłość. Naukowcy odkryli znaczącą tendencję między prawdopodobieństwem wystąpienia CAKUT u dzieci i występowaniem poważniejszych rodzajów otyłości. Co więcej, okazało się, że to otyłość, a nie sama nadwaga, jest związana z CAKUT u dzieci.

„Nasze odkrycia stanowią uzupełnienie literatury medycznej o związku otyłości z wadami genetycznymi i podkreślają znaczenie przyszłych badań potrzebnych do wyjaśnienia mechanizmów tych oddziaływań.”

1. American Society of Nephrology. „Obesity in pregnant women may increase children’s risk of kidney, urinary tract problems.
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141104091110.htm

Opracowała: Anna Marczewska