Palenie, alkohol, odmiana genu przyczyniająca się do wzrostu zachorowania na przewlekłe zapalenie trzustki

Mutacje genetyczne mogą powiązać palenie tytoniu i spożywanie alkoholu z niszczeniem trzustki obserwowanym w przewlekłym zapaleniu trzustki, zgodnie z 12- letnimi badaniami prowadzonymi przez naukowców Szkoły Medycznej Uniwersytetu Pittsburgh. Odkrycie, opublikowane w czasopiśmie Clinical and Translational Gastroenterology [1], wyjaśnia dlaczego u niektórych ludzi rozwija się ten bolesny i osłabiający stan zapalny, podczas gdy większość nałogowych palaczy lub osób spożywających alkohol nie wydaje się cierpieć na te dolegliwości.

palenie_papierosow_2

Proces rozpoczyna się od ostrego zapalenia trzustki, którego nagłe epizody skutkują pojawieniem się nudności, wymiotów i silnych bólów w górnej części brzucha, które mogą promieniować do pleców i jest zazwyczaj wywoływany nadmiernym spożywaniem alkoholu lub wynika z problemów z pęcherzykiem żółciowym, wyjaśnia dr hab. n. med. David Whitcomb, szef gastroenterologii, hepatologii i żywienia, Szkoły Medycznej Pitt. Aż  jedna trzecia tych pacjentów cierpi na nawracające epizody zapalenia trzustki, a u kolejnej jednej trzeciej tej grupy rozwija się choroba przewlekła, w której organ pokrywa się bliznami będącymi skutkami zapalenia.

„Wiadomo, że palenie i picie alkoholu należy do czynników dużego ryzyka powodujących zapalnie trzustki, ale nie każdy kto pije i pali niszczy swoją trzustkę” – mówi dr Whitcomb. „Nasze nowe badania określają odmiany genu, który w połączeniu z takim stylem życia, czyni ludzi podatnych na przewlekłe zapalenie trzustki i mogą być przydatne w zapobieganiu rozwoju choroby u pacjentów”.

W północnoamerykańskim konsorcjum badań nad zapaleniem trzustki, naukowcy przeanalizowali profile ekscesji genów nawyku palenia i picia alkoholu ponad 1000 osób zarówno z przewlekłym zapaleniem  jak i z nawracającymi ostrymi zapaleniami trzustki i równoważnej liczby zdrowych osób. Przyjrzano się z bliska genowi zwanemu CTRC, który może chronić komórki trzustki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez przedwczesną aktywację trypsyny, enzymu trawiennego wewnątrz trzustki zamiast jelita.

Okazało się, że pewna odmiana genu CTRC, którą uważa się za występującą u około 10% populacji kaukaskiej, była silnym czynnikiem ryzyka nałogu picia alkoholu i palenia. Możliwe, że odmiana ta nie chroni skutecznie trzustki przed trypsyną, pozostawiając organ na ciągłe zagrożenie wystąpienia zapalenia i powstawania blizn.

„To odkrycie daje nam możliwość reagowania w trakcie rozwoju choroby”- mówi dr Witcomb. „Gdy ludzie przychodzą do szpitala z ostrym zapaleniem trzustki, możemy sprawdzić, czy posiadają tą odmianę genu i zrobić wszystko co możliwe, aby pomóc tym, którzy  muszą rzucić palenie i picie alkoholu, tak samo jak testować nowe metody leczenia, ponieważ u tej grupy pacjentów występuje największe ryzyko progresji od fazy schyłkowej zapalenia trzustki.”

Zespół badaczy Witcomba wprowadził bardziej indywidualne podejście do chorób trzustki i ma nadzieję, dowiedzieć się czy korzystanie z informacji genetycznej może, w rzeczywistości, zmniejszyć szanse wystąpienia przewlekłych chorób u pacjentów grupy wysokiego ryzyka.

1. Jessica LaRusch, Antonio Lozano-Leon, Kimberly Stello, Amanda Moore, Venkata Muddana, Michael O’Connell, Brenda Diergaarde, Dhiraj Yadav, David C Whitcomb. The Common Chymotrypsinogen C (CTRC) Variant G60G (C.180T) Increases Risk of Chronic Pancreatitis But Not Recurrent Acute Pancreatitis in a North American PopulationClinical and Translational Gastroenterology, 2015.

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150108130059.htm

Opracowała: Joanna Wasąg