Lądownik Philae zgodnie z planem przeprowadził operację lądowania na komecie 67P. Sygnał potwierdzający zetknięcie pojazdu z kometą dotarł do Ziemi w środę 12 listopada ok. 17:03 czasu polskiego. Następnego dnia przeprowadzono konferencję prasową, na której naukowcy z ESA podsumowali stan wiedzy na temat lądowania oraz przedstawili pierwsze zdjęcia z powierzchni komety.
Rys.1 Lądownik na komecie, prawa autorskie: ESA/ATG medialab
Według ustaleń, nie został wystrzelony harpun, który miał zadziałać jak kotwica, przez co Philae dwukrotnie odbił się od podłoża. Po pierwszym odbiciu szybował przez ok. 2 godziny i oddalił się od miejsca lądowania na odległość 1 km. Drugie odbicie było słabsze, lądownik leciał przez 7 minut z prędkością 3 cm/s aby ostatecznie wylądować w cieniu klifu. Taka lokalizacja jest dosyć problematyczna, ponieważ Philae zasilany jest dzięki ogniwom słonecznym, które w wyniku obecnego usytuowania otrzymują znacznie mniej promieniowania niż było to przewidziane. Według informacji z 15 listopada[1] , po zebraniu i przesłaniu na Ziemię danych dotyczących właściwości komety, Philae przeszedł w stan hibernacji. Komunikacja z nim będzie możliwa dopiero gdy odpowiednia ilość światła słonecznego dotrze do ogniw. Naukowcy z LCC (Lander Control Center) zdołali obrócić główną część pojazdu aby skierować panele w stronę Słońca, a co za tym idzie zwiększyć prawdopodobieństwo przebudzenia lądownika.
Rys.2 Misja Rosetta selfie, prawa autorskie: ESA/Rosetta/Philae/CIVA
Çiva- zestaw sześciu mikroaparatów, uzyskał zdjęcia powierzchni w wysokiej rozdzielczości. Widać na nich skały będące częścią sprawiającego problemy klifu, oraz podłoże, na którym stoi lądownik. Na jednym ze zdjęć widać rozmyte światło gwiazd. Wynika z tego, że Philae nie stoi równolegle do powierzchni. Wszystkie otrzymane zdjęcia można oglądać na oficjalnej stronie ESA – link.
Dane ze wszystkich modułów badawczych będących częścią lądownika nie zostały jeszcze opublikowane, a zdjęcia przyniosą więcej informacji po obróbce. Najbliższe dni zweryfikują jak istotne będą informacje zebrane przez Philae.
- http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Pioneering_Philae_completes_main_mission_before_hibernation
- http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Rosetta_media_briefing_replay
Opracował: Szczepan Głodzik