Plastikowe torby  źródłem paliw napędowych

Plastikowe torby na zakupy to główne źródło śmieci na lądzie i na morzu. Naukowcy odkryli, że mogą być zamienione na olej napędowy, gaz ziemny lub inne przydatne produkty naftowe.

Gaz ziemny, ciężka benzyna, woski i oleje, takie jak olej z silnika hydraulicznego i olej smarujący również mogą być otrzymane z torby na zakupy. Podczas spalania śmieci powstaje więcej dwutlenku węgla niż przy przetwarzaniu plastiku.

Plastikowe torby  źródłem paliw napędowych

Są też inne korzyści z podejścia, które obejmuje ogrzewanie torby w komorze beztlenowej, w procesie zwanym pirolizą, powiedział Brajendra Kumar Sharma, starszy pracownik naukowy w Centrum Technologii Uniwersytetu Illinois. „Możemy dostać tylko od 50 do 55 procent paliwa z destylacji ropy naftowej, ale ponieważ tworzywa sztuczne są wykonywane  w dużej mierze z ropy naftowej to można odzyskać prawie 80 procent paliwa na drodze ich obróbki.”

Amerykanie wyrzucają około 100 mld plastikowych toreb na zakupy każdego roku, a  tylko około 13 procent poddaje się recyklingowi. Reszta śmieci kończy na wysypiskach lub lokuje się w przyrodzie. Siatki plastikowe spoczywają również w wodach oceanów przez co stanowią ogromne zagrożenie dla dzikich zwierząt, a  także zaśmiecają plaże. Jak napisali naukowcy, wykryto również , że dotarły one nawet na bieguny .

Po pewnym  czasie, materiał zaczyna rozkładać się na małe kawałki, które są spożywane razem z planktonem przez zwierzęta wodne. Wiele cząstek tworzywa sztucznego zostało znalezione w wnętrznościach ryb, ptaków i ssaków morskich.

Poprzednie badania skupiały się na konwertowaniu tworzywa sztucznego do paliwa. Zespół badaczy rozwinął  to podejście. Pod uwagę wzięto frakcjonowanie ropy naftowej na różne produkty, a następnie testowano frakcje oleju napędowego, by zobaczyć czy są one zgodne z normami krajowymi dla biopaliw oraz paliw o ultra niskiej zawartości siarki.

Jak wynika z badań, po dodaniu antyutleniacza mieszanina dwóch frakcji destylatów stanowi odpowiednik oleju napędowego i spełnia wszystkie wymagania stosowane do innych paliw użytkowych.

Ta mieszanina ma równoważną zawartość energii, wyższą liczbę cetanową (miarę jakości spalania oleju napędowego wymagającego zapłonu samoczynnego) i lepsze właściwości smarne niż olej napędowy o bardzo niskiej zawartości siarki.

Naukowcy byli w stanie zmieszać do 30 procent paliwa pochodzącego z tworzywa sztucznego ze  zwykłym olejem napędowym. Nie zaobserwowano żadnych problemów z ich zgodnością.  Według nich jest to niemal doskonałe odkrycie.

  1. Brajendra K. Sharma, Bryan R. Moser, Karl E. Vermillion, Kenneth M. Doll, Nandakishore Rajagopalan.Production, characterization and fuel properties of alternative diesel fuel from pyrolysis of waste plastic grocery bags. Fuel Processing Technology, 2014; 122: 79 DOI: 1016/j.fuproc.2014.01.019
  2. http://www.sciencedaily.com/releases/2014/02/140212132853.htm

Opracowała: Anna Skorupa

Korekta: Maciej Bielak-Wolanin

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*