Propan po raz pierwszy otrzymany w procesie odnawialnym

Naukowcy modyfikują geny E.coli do produkcji gazu, który napędza samochody i ogrzewa domy.

Propan, który stanowi składnik hurtowego gazu skroplonego (LPG), wcześniej był produkowany wyłącznie z paliw kopalnych.

EscherichiaColi_NIAID

Rys.1 Escherichia coli

Zespołowi naukowców z Imperial College w Londynie udało się wykazać, że mogą wytworzyć propan z glukozy, przy użyciu genetycznie modyfikowanej wersji  bakterii E. coli.

„Możemy teraz stworzyć produkt, który do tej pory był otrzymywany wyłącznie z paliw.” Patrik Jones, główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Communications, powiedział The Guardian. „Otrzymany gaz powinien działać tak samo jak zwykły propan.”

Około 160.000 samochodów w Wielkiej Brytanii jeździ na LPG. Niektóre z nich  zostały przekształcone z silników benzynowych lub wysokoprężnych przez właścicieli, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze. LPG ma również korzyści dla środowiska. Emisja gazów cieplarnianych jest do 20% niższa, niż przy stosowaniu benzyny bezołowiowej. Jones powiedział, że w końcu do wytworzenia propanu użyje energii słonecznej.

Nowa obróbka produkuje  małe ilości propanu, ale jest dowodem koncepcji, że propan może być produkowany bez wymaganych dwóch zwykłych źródeł produkcji – rafinacji benzyny i przetwarzania gazu ziemnego. „To nie jest coś, co będzie obecnie używane przez przemysł, ale jest to dosyć istotne.” powiedział Jones.

Aby wytworzyć propan, zespół „przejął linię montażową” z biologicznego procesu syntezy kwasu tłuszczowego u E. coli, wprowadzając grupę enzymów (tioesterazy) do bakterii. Jeszcze dwa enzymy zostały dodatkowo dodane, aby ostatecznie obrócić cuchnący kwas tłuszczowy w propan.

Produkcja benzyny lub oleju napędowego  byłaby znacznie bardziej skomplikowana, powiedział Jones. Zespół wybrał propan, a nie inne powszechnie stosowane paliwo, na podstawie tego, że może być skroplony, co ułatwia transport i potrzebuje około 30 razy mniej energii niż potrzeba do skraplania wodoru, który został zaproponowany jako inne źródło „zielonego” paliwa.

Jones powiedział: „Paliwa kopalne są zasobem ograniczonym , a ponieważ nasza populacja rośnie będziemy musieli wymyślić nowe sposoby, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię. Jest to niemałe wyzwanie w jaki sposób opracować odnawialny proces, który jest niedrogi
i zrównoważony ekonomicznie.”

„W tym momencie algi mogą być stosowane do wytwarzania biodiesla, ale nie jest to ekonomicznie opłacalne, ponieważ  do zbieranie i przetwarzanie wymaga dużo energii i pieniędzy. Wybraliśmy więc propan, ponieważ może być oddzielony od naturalnego procesu  za pomocą minimalnej energii i będzie to zgodne z istniejącą infrastrukturą i łatwiejsze w użyciu”.

  1. Adam Vaughan, Propane made with renewable process for the first time, The Guardian 02.09.2014r.
  2. http://www.theguardian.com/environment/2014/sep/02/propane-renewable-sources-ecoli-genes

Opracowała: Ewelina Ścibak

Korekta: Magdalena Senderowska

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*