Na Uniwersytecie w Kalifornii grupa badawcza odkryła baterię bazującą na nanowłóknach, która może być ładowana tysiące razy bez straty pojemności. Stwarza to duże możliwości dla naszych smartfonów, laptopów oraz innych urządzeniach bazujących na bateriach.
Naukowcy do konstrukcji baterii wykorzystali nanowłókna tysiące razy cieńsze od ludzkiego włosa. Owe nanowłókna mają dużą przewodność prądu oraz wielką powierzchnię do magazynowania i przepływu elektronów. Z drugiej strony są bardzo podatne na uszkodzenia.
Nowa bateria według naukowców jest w stanie całkowicie wystarczyć na cały okres żywotności naszego urządzenia. Jak pokazały badania prowadzona przez okres 3 miesięcy, bateria straciła jedynie 5% swojej pojemności po przejściu 200 tys. cykli ładowania i rozładowania. Nasze standardowe baterie przeżywają średnio 6-7 tys.
W praktyce oznacza to, że gdyby taką baterię ładować codziennie to spokojnie wystarczy nam ona na 50 lat. Sami możecie sobie wyobrazić jak bardzo może ułatwić nam to problemy z bateriami, które są do wymiany zaraz po zakończeniu okresu gwarancji.
Praca naukowców opierała się na znalezieniu alternatywy dla aktualnie stosowanego w bateriach litu, który jest wrażliwy na zmiany temperatury i bywały doniesienia o eksplodujących smartfonach. Użyty w badaniach elektrolit był pod postaciom żelu i to właśnie w nim naukowcy umieścili złote nanowłókna. Jak się okazało pokrywają się one warstwą ochronną, która zwiększa ich elastyczność i zabezpiecza je przed pęknięciem.
Aktualnie badacze szukają alternatywy dla złota, które jest drugim materiałem. Pod lupę wzięli również nikiel.
1. https://www.sciencedaily.com/releases/2016/04/160420211136.htm
Opracował: Konrad Dyk